İngiltere’den Transit Geçiş İçin Vize

İngiltere vizesi işlemleri nasıl yapılır?

İngiltere’den transit geçiş için vize gerekir. Ancak bazı ülkelere yapılacak olan seyahatlerde, 24 saati aşılmıyorsa havaalanı vizesine gerek yoktur. Bazı durumlar ve bazı ülkelere yapılan İngiltere üzeri uçuşlarda vize muafiyeti bulunuyor.

İngiltere Aktarmalı Uçuş İçin Vize İsteniyor mu?

İngiltere’den transit geçiş için vize gereken durumlar, genellikle 24 saat üzerindeki uçuş programları içindir. İngiltere üzerinden yapılacak uçuşlarda T.C vatandaşlarından vize istenmemektedir. Transit vize muafiyeti olan durumlar şöyledir;

  • Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, Avustralya ve Yeni Zelanda vizesi bulunan T.C vatandaşları
  • Avustralya veya Yeni Zelanda oturum izni olan T.C vatandaşları
  • Avrupa Ekonomi Alanı devletlerinden biri veya İsviçre oturum izni olan T.C vatandaşları
  • İrlanda vizesi olan T.C vatandaşları
  • Geçerli Schengen vizesiyle farklı bir Schengen ülkesine gidilmesi

Ve A.B.D. izni olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, İngiltere transit vize uygulamasından muaftır.

İngiltere Transit Vize İçin Gerekli Belgeler

İngiltere’den transit geçiş için vize başvurularının, seyahat tarihinden önce yapılması gerekiyor. Transit vizeden muaf olan kişilerin, İngiltere’de kalış süreleri 48 saat olması ve gümrükten çıkış yapacak olmaları halinde vize almaları gereklidir.

İngiltere transit vizesi için gerekli belgeler arasında;

  • Güncel ve geçerli pasaport
  • Seyahat belgeleri
  • Seyahat edilecek ülkenin vizesi veya oturum kartı

İle transit vize başvurusu yapılabilir. Evrakların eksiksiz ve güncel olması, yıpranmamış olması gerekiyor. İngiltere konsoloslukları veya vize başvuru merkezlerinden direkt olarak başvuru yapılabilir.

İngiltere Transit Geçiş İçin Vize Ücreti Nedir?

İngiltere’den transit geçiş için vize ‘’visitor in transit visa’’ olarak nitelendirilir. İki farklı kategoride verilen geçiş vizeleri;

  • Direct airside transit visa; 45 GBP
  • Visitor in transit visa; 74 GBP

Şeklinde seyahat kapsamında göre sunuluyor. Transit vize başvurusu online şekilde yapılabilir. Evraklar ile birlikte yatırım dekontunun iletilmesi gereklidir.

İngiltere Üzerinden Yapılan Seyahatlerde Transit Vize Gerekiyor Mu?

İngiltere seyahat vizesi dışında alınan transit geçiş vizeleri, her zaman gerekli değildir. Çeşitli ülkelere seyahat edecek Türk vatandaşları, havaalanı vizesinden muaf tutulurlar.

Amerika, Kanada, Avustralya veya Yeni Zelanda’ya gidecek olan Türk vatandaşlarının, İngiltere aktarmalı uçuşlarla seyahat etmesi halinde, bu süre 1 günü aşmıyor ise vize almalarına gerek yoktur. 1 günü aşan aktarma sürelerinde ve İngiltere’ye giriş yapılacak olması halinde mutlaka transit vize başvurusu yapılması gerekiyor.

SSS

İngiltere Transit geçiş vizesi kaç günde çıkar?

İngiltere transit vize başvuruları 5- 6 iş gününde sonuçlandırılır.

Yeşil pasaport için İngiltere transit vize gerekli mi?

İngiltere transit vizesinden hususi pasaport sahipleri (yeşil) muaf tutulurlar. Tüm transitlerinde vizeye gerek olmadan aktarma yapabilirler.

Londra transit geçiş vizesi istiyor mu?

Londra üzerinden yapılacak olan aktarmalı uçuşlarda, 24 saat süreyi aşılmaması ve İngiltere’ye gümrükten giriş yapılmaması şartıyla; ABD, Kanada, Avustralya ve Yeni Zellanda ülke seyahatlerinde vize istenmiyor.