İngiltere’de Çalışmak İçin Vize

İngiltere’de çalışmak için vize başvuruları; geçici ve kalıcı vize olarak yapılıyor. Geçici süreliğine alınan çalışma vizeleri ve sürekli çalışma vizesi olarak gruplandırılan vizelerdir. Tier-2 vizesi olarak bilinen sürekli çalışma vizesi, ilgili iş kollarına ve kategorilerine göre veriliyor.

İngiltere Sürekli Çalışma Vizesi Nedir?

Tier-2 olarak kategori edilen ve İngiltere’de çalışmak için vize verilmesini sağlayan, oturum izinleridir. Sürekli çalışma vizeleri dahilinde; Birleşik Krallık topraklarının tamamında çalışma ve yaşama hakkı verilir.

Tier 1, Tier 2, Tier 4 ve Tier 5 olarak verilen çalışma vizeleri, meslek dalları ve iş alanlarına göre değerlendirilmekle birlikte, çalışma süresine bağlı olarak verilir.

Tier- 2 Vizesi Nasıl Alınır?

İngiltere’de çalışmak için vize başvuruları, uzun süreli program ve projeler için Tier- 2 olarak verilir. Bu kapsam dahilinde verilen vize türleri şu şekildedir;

  • Şirket İçi Transfer Vizesi

Tier-2 vizesi, Türkiye ve İngiltere bağlantılı bir şirket/ kuruluşta çalışan kişilerin, İngiltere şubesinde çalışmak üzere verilen bir vizedir.

  • Tier 2 Genel Vize

Tier-2 kapsamında maaşlı işler için verilen oturum iznidir. İngiltere’de bir şirket ile iş anlaşması sağlayan kişilere verilen vize türüdür.

  • Seçkin Sporcu Vizesi

Tier-2 programı dahilinde İngiltere’de çalışmak için vize başvurusu yapacak olan sporculara verilir. Ancak uluslararası alanda en üst düzeyde olduğu onaylanan seçkin sporculara verilen vizedir. Ayrıca teknik direktörler de nitelikleri dahilinde bu vizeden yararlanabilirler.

  • Yatırımcı Vizesi

Tier-1 kapsamında verilen yatırımcı vizesi, İngiltere’ye en az 2 Milyon Sterlin ve üzerinde yatırım yapacak olan kişilere verilen vize türüdür.

  • Girişimci Vizesi

İngiltere’de çalışmak için vize kategorileri dahilinde sunulan Tier-1 girişimci vizesi, minimum 50 bin Sterlin yatırım fonu olan kişilere verilen bir vize türüdür.

Tier- 1 Çalışma Vizesi Türleri

Tier-1 vize türünde başvuru yapacak olan kişilerin, ilgili kategoriye göre evraklarını hazırlaması gerekir. Çalışma vizeleri için olağan üstü yetenek veya üniversite mezunu girişimci olarak vize başvurusu yapılır.

Tier 1 vize kapsamında;

  • Lisans ve üzeri mezuniyeti olan ve harika bir iş fikri olan kişiler, bu girişimcilik faaliyetinin yetkili kurumlarca onaylanması halinde
  • Çeşitli bilim dalları, beşeri bilimler, mühendislik, tıp, dijital teknoloji veya sanatta olağan üstü yetenek olduğuna inanılan ve yeteneği onaylanan kişiler,

Bu vizeden yararlanabilirler. Tier 1 olağan üstü yetenek vizesinden üstün nitelikli liderler de yararlanmaktadır.

SSS

Tier 2 Vizesi kimlere verilir?

Genel çalışma vizesi olarak AB ülke vatandaşları haricinde, İngiltere’de çalışmak isteyenlere verilir.

İngiltere çalışma izni ne kadar sürede çıkar?

İngiltere Tier vize başvuruları ortalama 3 haftada çıkar. Vize evraklarını teslim ettikten sonraki 21 günde sonuçlanır.

Ingilterede nasıl çalışma izni?

Tier 2 genel çalışma vizesi veya İngiltere’de öğrencilere aynı zamanda part time çalışma hakkı veren Tier 4 vizesine başvuru yapılarak, çalışılabilir.