İngiltere Vizesi

İngiltere Vizesi

İngiltere’ye giriş yapmak isteyen Türk vatandaşlarının vize işlemleri İngiltere Konsolosluğu tarafından yürütülmektedir. Başvuru öncesinde mutlaka konsolosluk ile iletişime geçerek randevu almanız gerekiyor. İngiltere vize işlemleri almak istediğiniz vize türüne göre de farklılık gösterecektir. Bu neden ile evraklarınızı eksiksiz tamamlamanız sürecin de hızlı işlemesi için gerekli ön koşullardan biri olarak karşınıza çıkacaktır.

Diplomatik pasaporta yani siyah pasaporta sahip olanlar için 90 güne kadar vize başvuru gerekmemektedir. Başvuru için alınan randevu esnasında parmak izi alma işlemi de yapılacaktır. Bu durumda konsoloslukta geçirilen süre uzayabilir. Tüm bu koşulları da dikkate alarak randevu için kendinize en uygun gün ve saati tercih etmenizde yarar bulunuyor.

İngiltere Vize İşlemleri

Vize işlemlerinin başlatılması için konsoloslukla iletişime geçilmesi ile birlikte konsolosluk tarafından gerekli evrak listesi müracaat sahibine bildirilmektedir. Evrak listesinde vize tipi ne olursa olsun istenen belgeler bulunmaktadır. Bunun yanı sıra konsolosluk tarafından ek belgeler talep edilebiliyor. Bu neden ile evrak listesinin tam anlamı ile hazır olması gereklidir.

Vize başvurusunda istenen evrakların içerisinde 10 yıldan eski olmayan ve seyahat bitiş tarihinden itibaren 6 ay daha geçerliliği olan pasaport, biyometrik fotoğraf, başvuru formu ve konsolosluk adına yazılmış bir dilekçe bulunuyor. Diğer evraklar ise vize tipine bağlı olarak şekilleniyor. Konsolosluk tarafından istenen evrak listesi tam anlamı ile hazırlanmış ise sürecin tamamlanması hızlı bir biçimde gerçekleşecektir. Vize talebine cevap kısa süre içerisinde müracaat sahibine bildirilecektir.

İngiltere Turistik Vize

İngiltere seyahati yapmak isteyenlerin talep ettikleri turistik vize başvurusu, seyahat tarihinden en az 3 ay önce yapılmalıdır. Turist vize başvurusu yaklaşık 3 hafta gibi bir sürede cevaplanmaktadır. Fakat olası aksaklıkları göz önüne alarak başvuru işleminin daha erken bir sürede tamamlanmasında fayda var. 6 aya kadar turist vizesi alınabilir.

Sağlık ve tedavi gibi durumlarda bu süre 11 aya kadar uzatılabiliyor. Turist vizesi için genellikle evrak listesi genel başvuru için istenen evraklardan oluşsa da konsolosluk bu listeye ekleme yapabilir. Ülkede kalacağınız gün sayısı boyunca masraflarınızı karşılayabileceğiniz bir banka hesabına ait dokümanlar da konsolosluk tarafından istenebilir.

İngiltere Ticari Vize

İngiltere’de ticari bir faaliyette bulunmak isteyenler, fuar ya da kongre gibi etkinliklere katılmak isteyenler hatta iş görüşmesi yapmak isteyenler de ticari vize başvurusunda bulunmak durumundadır. Ticari vize başvurularında İngiltere menşeili şirket tarafından başvuru sahibi adına bir davet mektubunun düzenlenmesi gerekiyor. Ayrıca uçak ve konaklama rezervasyonu da ek evraklar arasında bulunuyor. Vize sahibinin masrafları şirket tarafından karşılanacaksa maddi yeterliliğin de ispatlanması gerekiyor.

Müracaat sahibinin şirketteki pozisyonu, şirketin vergi durumu, hangi ticari sebep ile ülkeye girişine dair tüm detaylarda başvuru dilekçesine eklenmelidir. Ülkeye ticari amaçla uzun süre giriş çıkış yapmanız gerektiği ispatlanırsa vize süre 2.5 yıl ile 10 yıl arasında değieşn bir süre ile uzatılabiliyor.

İngiltere Aile Ziyaret Vizesi

İngiltere’de oturma izni bulunan 1. ve 2. dereceden akrabaların ziyareti için ya da arkadaş ziyareti için aile vizesi başvurusu yapılmalıdır. Schengen vizesi ile aile ziyareti yapmak mümkün değildir. Vize başvurusu yapmadan önce ziyaret edilecek kişi tarafından İngiltere konsolosluğuna vermek için müracaat sahibi adına bir davetiyenin düzenlenmesi gerekiyor. Bu mektupta vize başvuru sahibinin seyahat boyunca konaklayacağı ikamet adresi ve konaklama süresi de belirtilmelidir.

İngiltere Öğrenci Eğitim Vizesi

İngiltere’de kısa ya da uzun süreli eğitim görmek isteyen kişiler başvurularını öğrenci vizesi olarak yapmak durumundadır. Öğrenci vizesi başvurusunda İngiltere’de eğitim görülecek olan okulun gönderdiği davetiye evrak listesine eklenmelidir. Eğitim hayatı boyunca masrafların karşılanacağına dair banka bilgileri de konsolosluk ile paylaşılmalıdır.

Eğer eğitim masrafları için bir sponsor bulunmuşsa sponsorun kişisel ya da şirket bilgileri de açık bir biçimde başvuru esnasında bildirilmelidir. Öğrenci belgesi ya da mezuniyet belgesi, masraflar aile tarafından karşılanacaksa 3 aylık maaş bordrosu ve aile bireyleri arasında yurt dışına giriş çıkış yapanların vize belgeleri de vize başvurusu esnasında istenmektedir.

İngiltere Vize Başvuru Formu

İngiltere’ye giriş amacınız ne olursa olsun yani hangi başvuru tipi ile vize talebinde bulunursanız bulunun mutlaka vize başvuru formunu doldurmak durumundasınız. İngiltere vize başvuru formunu ülkenin konsolosluklarından temin edebileceğiniz gibi konsolosluğu ya da elçiliğin resmi web sitesinden de temine edebilirsiniz.

Bu form öncelikli evraklar arasında bulunuyor. Bu neden ile formun tamamının doğru olarak doldurulması büyük önem taşıyor. Formun müracaat sahibi tarafından bizzat doldurulması gerektiğini de unutmamak gerekir.

İngiltere Vize Ücretleri

İngiltere vizesi hakkında merak edilen konulardan biri de başvuru esnasında verilen harç ve vize ücretleridir. İngiltere vize ücretleri için net rakamlardan bahsetmek pek mümkün değildir. Çünkü ödenecek tutar vizenin tipine bağlı olduğu gibi süresine de bağlı olarak değişiklik gösteriyor.

6 aylık ya da 10 yıllık vize başvurularında vize tipi aynı olsa da fiyat farkı ortaya çıkabiliyor. Başvuru sahibinin yaşına bağlı olarak da bir takım indirimli tarifeler uygulanabiliyor.