İngiltere Vize Başvurusu İşlemleri

İngiltere’ye gerçekleştireceğiniz seyahatlerde sahip olduğunuz pasaport türüne göre vize başvurusunda bulunmanız gerekir. Eğer Türkiye Cumhuriyeti Umuma Mahsus, Hususi ya da Hizmet pasaportuna sahipseniz İngiltere’ye gerçekleştireceğiniz tüm seyahatlerde vize almak zorundasınızdır.

İngiltere Vizesi Seçimi

İngiltere’ye gerçekleştireceğiniz seyahat öncesinde İngiltere Büyükelçiliği’ne vize başvurusunda bulunmanız gerekir. Ancak vize başvurunuzdan önce aşağıdaki kriterlere dikkat ederek sizin için en doğu vizeyi bulmalısınız;

 • Nereden gideceksin: İngiltere’ye hangi ülkeden seyahat gerçekleştireceğiniz vize türünüz için önemlidir. Bazı ülkeler ile İngiltere arasında vize gerekliliği bulunmuyor.
 • Neden İngiltere’ye gitmek istiyorsun: İngiltere’ye gidiş nedenin sana verilecek vize türünü temelinden etkiler. Her bir gidiş türünün kendine ait vizesi ve kuralları vardır.
 • Ne kadar konaklamayı düşünüyorsun: İngiltere içerisinde konaklama gerçekleştireceğiniz gün sayısı alacağınız vizenin türünü etkiler. Kısa süreli olarak verilen vizeler genelde 1 ila 3 ay konaklama fırsatı sunar.
 • Kişisel durum ve becerileriniz: Maddi durumunuz, çalışıyor olmanız ve benzeri durumlar alacağınız vizeyi etkileyecektir.

İngiltere vizesi seçimi doğru bir şekilde yapıldıktan sonra vize başvurusu yapılmalıdır. Seyahatinizden önce vizenizin onaylanmış olması zorunludur. Yalnızca vize başvurusu yapmak yurt dışı seyahati için yeterli bir durum değildir.

AB, İsviçre, Norveç, İzlanda Veya Lihtenştayn Vatandaşıysanız

İngiltere’nin farklı ülke vatandaşları için uyguladığı farklı vize rejimleri bulunuyor. 31 Aralık 2020 tarihinden önce Birleşik Krallık’ta yaşamaya başladıysanız ya da AB, İngiltere, Norvem, İzlanda veya Lihtenştayn vatandaşıysanız vize başvurusunda bulunmanıza gerek yoktur.

Bu ülkelerin vatandaşları vizesiz ya da AB Yerleşim Planı ile İngiltere’ye seyahat gerçekleştirebilir.

Ancak günümüzde Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından yalnızca siyah pasaport türüne sahip kişilerin dışında tüm vatandaşların vize alma zorunluluğu bulunur.

Detaylı bilgi için İngiltere Konsolosluğu ile iletişime geçerek ya da vize danışma merkezlerine başvuruda bulunarak durumunuzu paylaşmanız gerekir. Vize alma işlemlerinde her bir vatandaşın kendi durumuna uygun farklı bir yol izlenir.

İngiltere’yi Ziyaret Etmek İstiyorsanız

İngiltere’yi ziyaret etmek istiyorsanız başvurmanız gereken vize türü turistik vizedir. Bu vize 6 ay süre ile verilir ve verilişinin temel amacı kişilerin İngiltere içerisinde gerçekleştirmek istedikleri seyahati sağlamaktır.

Ziyaret için vize başvurusunda bulunmak istiyorsanız aşağıdaki durumlardan birine sahip olmanız gerekir;

 • Turistik bir gezi ile İngiltere’yi keşfetmek ve İngiltere içerisinde tatil yapmak istiyorsanız bu vize türünü alabilirsiniz.
 • İngiltere’de yapılacak bir iş gezisi ya da burada yapılacak bir toplantı için ziyaret vizesi alabilirsiniz.
 • 6 aydan kısa sürecek bir eğitim programına katılmak istiyorsanız bu vize türüne sahip olmalısınız.

Hangi durumlar için ziyaret vizesi alınamaz ya da ziyaret vizesi ile neler yapılamaz;

 • İngiltere’ye evlenmek için gidiyorsanız ziyaret vizesine başvurmanız gerekmez. Bu işlem için kişilerin evlilik vizesine sahip olması gerekir. Aynı zamanda ziyaret vizesi ile İngiltere’de konaklarken evlenme kararı alırsanız bu işleminizi gerçekleştiremezsiniz.
 • İngiltere’ye çalışmak ya da iş bulmak amacı ile gidiyorsanız ziyaret değil çalışma vizesi almanız gerekir. Ziyaret vizesine sahip olan kişilerin İngiltere içerisinde çalışma hakkı yoktur.

Birleşik Krallık Üzerinden Seyahat Ediyorsanız

İngiltere vizesini almanız için mutlaka İngiltere’yi ziyaret etmenize gerek yoktur. Gideceğiniz farklı bir ülkeye Birleşik Krallık üzerinden seyahat ediyorsanız transit vizeye ihtiyaç duyabilirsiniz.

Örneğin kullanacağınız uçak ya da araç Birleşik Krallık üzerinden aktarmalı olarak gidiyor ise Birleşik Krallık’ta bekleme süreniz boyunca bulunabilmeniz ve araç alanına giriş yapmak için vizeye sahip olmanız gerekir.

Birleşik Krallık üzerinden aktarmalı olacak tüm yolculuklarınız için konsolosluğa transit vize başvurusunda bulunmanız gerek.

İngiltere’de Okumak İstiyorsanız

İngiltere’de okumak istiyorsanız eğitiminizin süresine bağlı olarak alacağınız vize türü değişiklik gösterir.

 • Standart ziyaret vizesi: Bu vizeyi 6 aydan kısa alacağınız eğitimler için kullanabilirsiniz. 6 aydan kısa bir eğitim için ziyaret vizesinden farklı bir vize türü sağlanmaz.
 • Kısa vadeli çalışma vizesi: Kısa vadeli çalışma vizesi çalışma için verilen bir vize olsa da eğitim için de kullanılır. 6 aydan daha uzun ancak 11 aydan daha kısa olan eğitimler için tercih edilir.
 • Öğrenci vizesi: Genelde 1 yıldan daha uzun olan eğitimler için tercih edilir. Bu vizenin alınabilmesi üniversite ya da kolejde eğitim almanız beklenir. Ayrıca bu vize başvurusunda kişilerin okuldan özel bir davetiye alması gerekir. Bu vize türünde öğrencilerin belirli bir oranda çalışabilmesi mümkündür.
 • Çocuk öğrenci vizesi: 4 ila 17 yaş arasındaki çocukların İngiltere’de çalışabilmesi için verilen vize türüdür. Bu vizede 16 yaşından büyükseniz kurallara uygun bir şekilde çalışabilirsiniz.

İngiltere’de Çalışmak Veya Yatırım Yapmak İstiyorsanız

İngiltere’de çalışmak veya yatırım yapmak istiyorsanız mutlaka vize almanız gerekir. Çalışma vizesi başvurunuz ile alacağınız vize ile kısa ya da uzun süreli olarak İngiltere’de konaklayabilirsiniz.

İngiltere’de bulunacağınız konumunuz ve durumunuza bağlı olarak alabileceğiniz birçok farklı türde vize vardır. İhtiyacınız olan vizeyi alabilmeniz için şu niteliklere bakılır;

 • Nitelikleriniz ve becerileriniz: Sahip olduğunuz becerileriniz sizin alacağınız çalışma izni türünüzü belirler.
 • İş teklifiniz ve sponsorluğunuz varsa: İngiltere’de ikamet eden herhangi bir firmadan iş teklifiniz varsa bu sizin vize almanızı büyük oranda kolaylaştırır. Yapılmış olan iş teklifiniz ya da sponsorluğunuzun süresine uygun olarak vizenizi alabilirsiniz.
 • Ailenizi yanınıza getirmek istiyorsanız: Eğer evliyseniz, İngiltere içerisinde çalışırken ailenizin sizinle beraber yaşamasını sağlayabilirsiniz. Ancak bu koşulun sağlanması için gerekli koşulların sağlanması gerekir.
 • Ne yapacaksınız: İngiltere’de hangi işi yapacağınız önemlidir. İşinizin hangi konu ile alakalı olduğu alacağınız vize türünü değiştirecektir.

Bunların yanında İngiltere’de yatırım yapmak istiyor ve yatırımınız ile İngiltere’de kalmak istiyorsanız yatırımcı vizesine başvurabilirsiniz. Temel amacınız iş kurmak ve İngiltere içerisinde hizmet vermek ise Start-up vizesi ya da Innovator vizesi ile işinizi kurabilirsiniz.

İngiltere’de Aileye Katılmak İstiyorsanız

İngiltere’de aileye katılmak istiyorsanız aile vizesine başvurarak aile birleşiminin gerçekleşmesini sağlayabilirsiniz. Aile vizesi başvurusu gerekçeleri nelerdir;

 • Birleşik Krallıkta yaşayan ya da İngiltere vatandaşı olan bir kişinin eşi, aile üyesi ya da ortağı olmanız gerekir.
 • İngiltere içerisinde bulunan kişinin sizin masraflarınızı maddi olarak karşılayabilecek nitelikte olmalıdır.
 • Birleşimin ardından yaşanacak evin ailenin yaşamasına uygun niteliklerde olmasıdır.
 • Aile birleşimi sonrasında aile içerisinde bulunan tüm bireylerin standartlar altında yaşamayacak kadar maddi gücü olmalıdır.

Aile birleşimi ile Birleşik Krallık içerisinde belirli bir süre ikamet ettikten sonra süresiz oturma izni alma fırsatı yakalarsınız.

Aile Üyeniz İngiltere’de Vize İle Bulunuyorsa

Aile üyeniz İngiltere’de vize ile bulunuyorsa aile birleşimin sağlanması mümkündür. Aile birleşimi için vizeden yararlanabilecek kişiler yalnızca eşiniz ve 18 yaşından küçük çocuğunuz olacaktır.

Eşiniz Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ise ve vize ile İngiltere’de kalıyorsa uygulamanız gereken adımlar şu şekildedir;

 • Eşinizin İngiltere’de kaldığı yer, işi, iş sözleşmesi ve yıllık geliri gibi tüm detayları bir araya getirmelisiniz.
 • Evliliğinizin gerçek olduğunu kanıtlayacak resim, aile cüzdanı ve benzeri evrakları toplamalısınız.
 • Tüm evraklarınızı topladıktan sonra İngiltere Konsolosluğu’na dilekçe yazarak tüm evraklar ile başvuru gerçekleştirmelisiniz.

Aile Üyeniz Ab, İsviçre, Norveç, İzlanda Veya Lihtenştayn’dan İse

Aile üyeniz AB, İsviçre, Norveç, İzlanda veya Lihtenştayn’dan ise dikkat edilmesi gereken hususlar şu şekildedir;

 • Eşiniz ya da İngiltere’de bulunan ailenizin 31 Aralık 2020 tarihinden önce İngiltere’ye gitmiş olması durumunda en fazla 6 ay süre ile ücretsiz aile izninden yararlanabilirsiniz.
 • Bu durumdan yararlanabilecek yakınlar eş, çocuk, torun, hemcins partner, büyükanne ve büyükbabanızdır.
 • Eğer AB Yerleşim Planı içerisinde bulunan aile izninden yararlanamıyor iseniz İngiltere Konsolosluğu’na başvuruda bulunmanız gerekir.

Mülteciler İçin Aile Birleşimi Vizeleri

İngiltere ya da Birleşik Krallık içerisinde sığınma gerçekleştiren bir mülteci iseniz ya da eşiniz bu konumda ise aile birleşimi sağlayabilirsiniz.

Bu aile birleşiminin sağlanması için aranan kriterler şu şekildedir;

 • İngiltere içerisinde size yasal olarak sığınma hakkı verilmiş olmalıdır. Eğer İngiltere içerisinde kaçak olarak kalıyorsanız aile birleşimi sağlayamazsınız.
 • Sığınma hakkının yanında 5 yıllık insani koruma hakkından yararlanan kişiler de İngiltere’de aile birleşimi yapma hakkına sahiptir.
 • Mülteci kişinin İngiltere vatandaşlığına sahip olmaması gerekir. Aynı şekilde aile birleşimi yapacak olan kişilerin de İngiltere vatandaşı olmaması gerekir.
 • Bu aile birleşiminden yalnızca eşler ve 18 yaşından küçük çocuklar yararlanabilir.

Birleşik Krallık’ta Oturma İzni Almanın Diğer Yolları

Birleşik Krallık’ta oturma izni almak, İngiltere içerisinde oturma izniniz kadar ikamet etmenizi sağlar. Çalışma, öğrencilik, ziyaret ve benzeri nedenler 6 aydan sınırsıza kadar oturma izni almanızı sağlayacaktır.

Bu bilinen yolların dışında Birleşik Krallık’ta oturma izni almanın diğer yolları da bulunur. Bu yollardan en çok tercih edilenleri Commonwealt vatandaşları ve geri dönen sakinlerdir.

Commonwealth Vatandaşları

Normal şartlarda kişilerin aile birleşimi yapabilmesi için doğrudan 18 yaşından küçük çocuk ya da İngiltere’de yaşayan kişinin eşi olması şartı aranır. Kişilerin başka akrabaları için aile birleşimi almaları olağanüstü durumlar dışında mümkün değildir.

Commonwealt vatandaşları ise çocuk ya da eş olmayan kişilerin İngiltere’de kalmasını sağlayan aile birleşim vizesi ile İngiltere’de yaşayan kişilerdir. İngiliz büyükanne ya da büyükbabaya sahip olan kişiler belirlenmiş şartlara uyuyor ise İngiltere’de yaşayabilir.

Birleşik Krallık’ta bu durumu kullanarak çalışmak ve ikamet etmek istiyorsanız Ancestry vizesine başvuruda bulunabilirsiniz.

Geri Dönen Sakinler

İngiltere’de sınırsız olarak oturma iznine sahip olan kişilerden beklenen şartlar arasında kişilerin İngiltere’yi 2 yıldan daha uzun süre terk etmemesi bulunur. Eğer İngiltere’yi 2 yıldan uzun süre terk ederseniz sınırsız oturum izni hakkınızı kaybedersiniz.

Bu durumda kişilerin yeniden İngiltere’ye dönebilmesi için geri dönen yerleşik vizesine başvuruda bulunması gerekir. Bu başvurunun kabul edilmesi ile kişiler İngiltere’de sahip oldukları oturma iznine yeniden kavuşabilir.

Geri dönen sakinler için oluşturulmuş bu vize türünde kişilerin ne nedenle İngiltere’yi uzun süreli olarak terk ettiği ve neden dönmek istediğine dikkat edilir. Nedenler doğrultusunda kişilerin geri dönüşü sağlanır.