İngiltere Turistik Vize

İngiltere Turistik Vize

Turistik amaçlı olarak İngiltere’ye seyahat etmek istiyorsanız başvuruda bulunmanız gereken vize türü elbette İngiltere Turistik Vize olmalıdır. Çünkü yapılacak olan vize başvurularında amaca uygun olan vize türünün belirlenmesi son derece önemlidir. Aksi takdirde yapmış olacağınız başvuru olumsuz bir sonuç alacaktır.

Eğer amacınız İngiltere’de farklı yerleri gezmek ve görmek değil de bir dost ve ya arkadaş ziyareti gerçekleştirmek ise İngiltere Turistik vize başvurusu yapamazsınız. Yapacağınız vize başvurusunda mağduriyet yaşamamak için almanız gereken vize türünü doğru belirlemeniz çok önemlidir.

Çünkü amacınıza uygun olmayan bir vize başvurusunda bulunmanız durumunda, yaptığınız İngiltere vize başvurusu sürecinde yapacağınız vize ücret ödemesi yanacaktır. Bunun neticesi olarak tekrar bir vize başvuru süreci başlatmanız ve bunun doğrultusunda da tekrar vize başvuru ücreti ödemeniz gerekecektir.

İngiltere Turistik Vize İşlemleri?

Yapacağınız vize seyahati için en olmazsa olmaz işlem olarak karşımıza İngiltere turistik vize başvurusu çıkmaktadır. Yapılacak olan İngiltere turistik vize başvurusu için ise yetkili durumdaki İngiltere Vize Başvuru Merkezlerinden yararlanabilirsiniz.

Ancak İngiltere vizesi için gerçekleştirilecek olan müracaatlar, randevu ile kabul edilmektedir. Aksi taktirde başvurunuz kabul edilmeyecektir. Yetkili İngiltere vize başvuru merkezlerinin yer aldığı illere yakın mesafede ikamet edilen şehirlerden İngiltere turistik vize başvuru müracaatlarının yapılması gerekmektedir. Türkiye’de görev yapmakta olan İngiltere Vize Başvuru Merkezlerinin yer aldığı iller arasında ise: Bursa, Ankara, Antalya, Adana, Gaziantep, İstanbul, İzmir bulunuyor.

İngiltere Turistik Vizesi Nasıl Alınır?

İngiltere’ye turistik amaçlı olarak gerçekleştirmek istediğiniz ziyaret için ihtiyacınız olan İngiltere Turistik vizesi alımı için atılması gereken bazı önemli adımların varlığı söz konusudur. Bunların başında ise; İngiltere Genel Ziyaretçi Vizesi için gerekli fiziki başvuru koşullarının yerine getirilmesinden önceki adımda resmi web sitesi üzerinden hesap oluşturulması gerekmektedir.

Resmi web sitesi üzerinden hesap oluşturulması işleminin sonrasında ise başvuru yapılacak vize kategorisi belirlenerek ideal vize kategorisi üzerinden online İngiltere Vize Başvuru Formu doldurma işlemi gerçekleştirilmelidir.

Online olarak gerçekleştirilen İngiltere vize başvurusu esnasında; vize türü seçeneği ve İngiltere seyahat maksadının desteklendiği soruların tamamı İngilizce dilinde olarak yanıtlanmalıdır. Sonrasında ise;Sign declaration’ bölümü onaylanmalı ve başvuru esnasında yapılmış olan beyanın kabulü için imzalanmasının beraberinde online başvuru sistemden kabul edilir.

Tüm bu işlemlerin sonrasında İngiltere Turistik vizesi için kişilerden talep edilen evraklar eksiksiz olarak temin edilir ve randevu tarihi ve saatinde ilgili kuruma ibraz edilir.

İngiltere Turistik Vize Gerekli Evraklar Nelerdir?

İngiltere turistik vizesi için başvuru sahiplerinin ibraz etmesinin gerekli olduğu çeşitli evrakların varlığı söz konusudur. Bu evraklar ise şunlardır;

 • Pasaport; 10 yıldan eski olmayan, ziyaret sonrası 6 ay daha geçerliliği olan ve vizenin basımının yapılabilmesi için en az 2 boş sayfası bulunan bir pasaport olması gerekmektedir.
 • Türkiye’de yaşayan yabancı uyruklulardan geçerliliği bulunan T.C. Oturma İzni Belgesi ve fotokopisi.
 • İngiltere’de ailece turistik seyahate çıkılması durumunda; ortak sunulan evrakların tekrar tekrar hazırlanmış olan başvuru dosyasına eklenmesine gerek yoktur.
 • İngiltere Turistik Vize Başvuru Sahibi adına kayıtlı durumda olan; Tapu, Kira Gelirleri, Araba Ehliyeti, Araç Ruhsatı ve Kredi Kartı ekstreleridir.
 • Erkek başvuru sahibinin askerlik durumunu açıklayıcı nitelikte olan belge sunmalı. (İngilizce olması zorunludur.)
 • İngiltere Vize Başvuru Formu
 • Otel Rezervasyonu
 • Gidiş-Dönüş Uçak Bileti Rezervasyonu
 • Detaylı Nitelik Barındıran İngiltere Gezi Programı

İngiltere Turistik Vize Ücretleri

İngiltere turist vizesi ücreti, Shengen’den farklı olarak sabit bir servis ücreti olma niteliğine sahip durumda değildir. Başvuruda bulunacağınız vizenin ne kadar uzun bir geçerlilikte olan bir vize için başvuru yaptığınıza göre ödemeniz gerekliliği olan ücret değişiklik göstermektedir.

Buna göre 6 ay süreli, 2 yıl süreli, 5 yıl süreli ve de 10 yıl süreli olarak 4 farklı geçerlilik süresi için başvuruda bulunabilmektedir. Süreye göre farklılık gösteren İngiltere turist vizesi ücretleri ise şu şekilde:

 • 6 Ay süreli olan İngiltere Turistik Vize ücreti: 113 Amerikan Doları
 • 2 Yıl süreli olan İngiltere Turistik Vize ücreti:: 429 Amerikan Doları
 • 5 Yıl süreli olan İngiltere Turistik Vize ücreti: 780 Amerikan Doları
 • 10 Yıl süreli olan İngiltere Turistik Vize ücreti: 978 Amerikan Doları

Vize ücreti ödemeleri ise online başvuru esnasında ilk aşamada formu doldurulması ve ikinci aşamada İngiltere Vize Başvuru Merkezinden randevu alınmasından sonraki üçüncü aşamada kredi kartıyla ödeniyor.

Gerçekleştirilmiş olan ödemenin yapıldığını belgeleyen dekont ise e-mail adresinize gönderiliyor. Son olarak da bu dekontun bir çıktısını alıp İngiltere Turistik Vize başvuru dosyanıza eklemeniz gerekmektedir.

Yapmış olduğunuz ödeme işlemi sonrasında vize başvurunuzun reddi halinde ise yapmış olduğunuz vize ücreti ödemenizi geri almanız söz konusu olmayacaktır. Bundan dolayı yapacağınız yeni vize başvurusu için yeniden vize ücret ödeme işlemi gerçekleştirmeniz gerekecektir.