ingiltere öğrenci eğitim vizesi

İngiltere Öğrenci Eğitim Vizesi

İngiltere Öğrenci Vizesi, İngiltere’ye dil eğitimi, lisans ya da diğer eğitim alanlarında öğrenci olacak ve eğitim alacak olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının alması gereken bir vize türüdür. İngiltere’de öğrenci olacak ve öğrenci vizesi alacak kişiler için bu süreç 2 farklı şekilde hazırlanmıştır. İngiltere öğrenci vizesi ilk olarak Student Visitor Visa şeklinde alınmaktadır. Bu vize türü İngiltere’de ziyaretçi öğrenci olarak bulunan öğrencilerin alması gereken bir vizedir.

İngiltere Student Visitor Visa türünde İngilizce dil düzeyi şartı aranmamaktadır. Ayrıca bu vize türü genellikle İngiltere’ye dil eğitimi için oln öğrencilerin alacağı bir vizedir. İngiltere ülkesine ziyaretçi öğrenci olarka gidecek kişiler bu vizeden yararlanmak istiyorsa vizeyi 11 ay ya da 6 ay olarak alabilmektedir. Bu vize türünde İngiltere’de çalışma izni ya da vizeyi uzatma izni bulunmamaktadır.

İngiltere öğrenci vizesinde diğer bir vize türü ise uzun dönem içeren İngiltere öğrenci vizesi yani Tier 4 General Student Visa uygulamasıdır. Bu vize türünde orta derecede İngilizce bilme şartı aranmaktadır. Bu vize türü eğer dil eğitimi için alınıyorsa yine İngiltere’de çalışma imkanı verilmez. Yalnızca lisans ya da lisans üstü eğitim programlarında part time olarak öğrenciler çalışabilir. Tüm bu süreçlere dikkat ederek İngiltere vize başvurusu yapılmalıdır.

İngiltere Öğrenci Eğitim Vize İşlemleri

İngiltere öğrenci vizesi işlemleri genellikle alınan eğitime göre değişmektedir. Öğrencinin ülkede kalma ya da çalışma durumu söz konusu ise mutlaka bu hususlar göz önünde bulundurularak vize işlemlerine başlanmalıdır. İngiltere öğrenci vizesi için vize başvurusu yapan kişinin son 10 yıl içerisinde alınmış bir pasaporta sahip olması gerekir. Ayrıca bu durumun haricinde pasaportun seyahat sonrası en az 6 ay daha geçerliliği bulunmalıdır. Bu koşulları taşımayan pasaportlar için bir vize işlemine başlanmayacaktır.

İngiltere vize işlemlerinin başlaması için diğer önemli bir detay ise vize başvuru formudur. İngiltere öğrenci vizesi için başvuru yapacak kişiler mutlaka vize başvuru formunu doğru ve eksiksiz olarak doldurmalıdır. 2010 yılından itibaren İngiltere vize başvuru formu online olarak doldurulmaktadır. Vize başvuru formu ile beraber ayrıca istenilen diğer belgeleri de yetkili makamlara sunmak önemlidir.

İngiltere Öğrenci Eğitim Vizesi Nasıl Alınır?

İngiltere öğrenci vizesine başvurmak için öncelikle öğrencilik durumuna ve vize trüne uygun olan İngiltere öğrenci vizesi için gerekli kategori seçilmelidir. Bunların dışında İngiltere vize uyum koşulları vize başvurusu yapan kişi tarafından mutlaka eksiksiz ve doğru olarak yerine getirilmelidir. Hazırlanan evrakların tamamı İngiltere vize işlemlerinden sorumlu makamlara teslim edilmelidir. Tüm şartlar doğru ve eksiksiz şekilde tamamlandıktan sonra İngiltere öğrenci vizesi için başvuru yapılabilir.

İngiltere öğrenci vizesinde önemli olan koşullar istenilen evrakların güncel ve eksiksiz olmasıdır. Aksi halde vize süreci ret cevabı alacaktır. Ayrıca eğer öğrenci İngiltere’de bir dil kursu ya da üniversite ile anlaşılmışsa mutlaka bu kurumlardan alınmış bir kabul mektubu da vize evraklarının arasına eklenmelidir.

İngiltere Öğrenci Eğitim Vizesi Gerekli Evraklar

İngiltere öğrenci vizesi için gerekli evraklar konsolosluk ve vize merkezleri tarafından başvuru yapacak olan kişilere bildirilmektedir. Bu açıdan öğrenci vizesi için talep edilen evraklar şu şekildedir;

  • Öğrenci vizesi için başvuru formu,
  • Dil okulu ya da üniversiteden gelen kabul mektubu,
  • Vize başvurusu yapan kişinin ve ailesinin gelir durumunu gösteren belgeler, banka dekontları,
  • İngilizce eğitim seviyesini gösteren resmi belgeler,
  • Öğrencilik hayatı devam ediyorsa öğrenci belgesi, eğer kişi mezun durumdaysa mezun olduğunu gösteren mezuniyet belgesi,
  • Evli olan kişiler için evlilik belgesi,
  • Seyahatle ilgili otel, yurt ve uçak rezervasyon bilgileri,
  • Kişi adına yapılmış sağlık sigortası,
  • Kişi adına kayıtlı bir tapu varsa tapulara ait fotokopiler,
  • Vukuatlı nüfus kayıt örneği. Bu belgelerin tümü öğrenci vizesi için bir dosya haline getirilerek ilgili vize makamlarına ibraz edilmelidir.

İngiltere Öğrenci Eğitim Vize Ücretleri

İngiltere öğrenci vizesi alabilmek için konsolosluk tarafından belirtilen vize harç bedellerini de ödemek gerekir. Vize harç bedelleri yalnızca vize işlemlerinin başlaması için gerekli olan ücret olarak nitelendirilmektedir. Vize harç bedelleri öğrenci vizesi türüne ve İngiltere’de kalınacak süreye göre değişmektedir. Bu süreçte vize merkezlerine yatırılan vize harç bedelleri bir dekont halinde vize dosyasının içerisine eklenmelidir. Çünkü, vize değerlendirme işleminde vize ücretlerinin yatırıldığında dair belgeler de talep edilmektedir.

İngiltere öğrenci vizesi için vize başvurusu yapan kişilerin vize işlemleri genellikle maksimum 3 hafta içerisinde sonuçlanır. Bazı özel durumlarda İngiltere konsolosluğu vize sürecini doğru şekilde değerlendirmek için ek süre talebinde bulunabilir. Bu durumlar da göz önüne alınırsa vize başvurusu yapan kişi mutlaka seyahatten 1 ay öncesinde vize başvurusunu gerçekleştirmelidir. Aksi halde seyahati il vize süreci olumsuz etkilenebilir. Ayrıca, eğer vize dosyasında eksik evraklar bulunursa vize süreci bu duruma göre de konsolosluk ya da temsilcilik tarafından farklı tarihe atılabilir.