İngiltere İstanbul Başkonsolosluğu

İngiltere İstanbul Başkonsolosluğu

Herhangi bir nedenden dolayı İngiltere ziyareti planlayan Türkiye’de ikamet edenlerin, tc vatandaşların belirli prosedürleri geçmesi gerekiyor. İngiltere Türkiye’den giriş yapacak kişilerden vize talep etmektedir. İngiltere vizesi alarak birçok Avrupa birliği ülkesinde serbest geçiş hakkı söz konusu. Bu nedenle İngiltere vize başvurularında kendi kriterleri yanında AB kriterlerini de göz önünde bulundurmaktadır.

Vize başvuruları için karar veren merci İngiltere İstanbul büyükelçiliği. İngiltere vize başvurusu yapanlara farklı statü ve sürelerde vize vermektedir. İngiltere İstanbul büyük elçiliği vize başvurularını doğrudan kabul etmemektedir. Başvurular elçilik tarafından açılan başvuru merkezleri tarafından kabul edilmektedir. Başvuruların değerlendirilmesinden sonra son karar veren merci İngiltere İstanbul Büyükelçiliğidir. Olumlu ya da olumsuz karar başkonsolosluk tarafından verilmektedir.

İngiltere Ankara Büyükelçiliği Vize İşlemleri

İngiltere eğitim, iş ve seyahat amacı ile en çok vize başvuru alan ülkelerden biri. Ankara büyükelçiliği başvuru için vize merkezleri yetkilendirmiştir. Bu merkezler aracılığı ile vize başvuruları yapılmaktadır. Vize işlemleri için internetten ya da doğrudan vize başvuru merkezlerinden alınacak başvuru formlarını doğru şekilde doldurmak ve randevu almak gerekmektedir.

Başvuru formunun doldurulmasından sonra randevu aşamasında belirli bir ücret alınmaktadır. İngiltere ziyaret amacına göre farklı vize seçenekleri sunmaktadır. Vize geçerlilik süresi, başvurusu sırasında gösterilecek belgeler vb. şeyler vize seçeneğine göre farklılık göstermektedir. Eğitim vizesi, çalışma vizesi, aile katılım vizesi, yerleşim vizesi sık sık başvurulan vize seçenekleri arasındadır.

Vize işlemleri sırasında belgelerin vize seçeneğine göre tam olarak hazırlanması gerekmektedir. Kısa süreli giriş vizeleri için başvuru süresi maksimum 21 gündür. Uzun süreli oturma vizesi vb. durumlarda vize süresi artmaktadır. 12 haftaya kadar vize süreleri değişkenlik göstermektedir. İngiltere Ankara başkonsolosluğu özel durumlar için kısa süreli seçeneklerde sunmaktadır.

İngiltere Ankara Büyükelçiliği Vize Randevu

Ziyaret, eğitim, iş vb. nedenler ile vize başvuru yapacak kişilerin mutlaka konsolosluktan randevu alması gerekmektedir. İngiltere Ankara başkonsolosluğu randevu online olarak gerçekleşmektedir. Başvuru yapacak kişiler öncelikli olarak sisteme girerek talep ettikleri vize seçeneğini işaretledikten sonra sistem randevu için bir yer, tarih ve saat önerisinde bulunmaktadır. Vize başvuru yapacak kişi önerilen tarih uygun ise onay butonuna basmaktadır.

Onaylanmadan sonra sistem kişinin başvuru sırasında dosyada yer alması gereken belgeleri göstermektedir. Bu aşamadan sonra Konsolosluğun başvuru sistemi başvuru yapacak kişiyi ödeme bölümüne yönlendirmektedir. Sistemin verdiği randevu tarihinde istenen belgelerin tamamı başvuru gününde hazır bulundurulmalıdır. Standart başvurular için başvuru belgesi, ödeme dekondu gibi bilgiler mutlaka yer almalıdır. Başvuru, randevu resmi tatil günleri, dini bayramlarda söz konusu değildir. Konsolosluk hafta için mesai saatleri içinde yapılabilmektedir.

İngiltere Ankara başkonsolosluğu Türkiye resmi ve dini bayramları yanında İngiltere resmi ve dini bayramlarında da çalışmamaktadır. İngiltere en çok talep gören ülkelerin başında gelmektedir. Başvuru yapacak kişilerin her koşulu göz önünde bulundurarak vize randevu süresinin uzama ihtimaline karşı seyahatlerin vize sürecinin tamamlanmasından sonra planlanması daha doğru olacaktır.

Randevuya getirilecek belgeler ile ilgili maksimum özen gösterilmesi gerekmektedir. Eksik, yanlış belgeler vize başvuru sürecini doğrudan olumsuz etkilemektedir. Başvuru yapılacak vize seçeneklerine göre oturma belgeleri aile fertleri ile ilgili bilgiler vb. her şeyin randevu sırasında tam olarak hazırlanmış olması gerekmektedir.

İngiltere Ankara Büyükelçiliği Vize Ücretleri

Konsolosluk talep edilen vize seçeneğine göre harç ücretleri almaktadır. Başvuru aşamasının ilk bölümü online başvuru sırasında sistem son olarak harç ödeme bölümüne yönlendirmektedir. İngiltere Ankara Başkonsolosluğu belirli bir banka ile anlaşma içinde değil. Vize başvurusu yapanlar kullandıkları herhangi bir banka kartı ile ödeme yapma imkanına sahipler.

Yapılan ödemenin e-dekondu mutlaka randevu sırasında dosya içerisinde yer almaktadır. Konsolosluğa başvuru yaparken ödenen harç ücreti vize başvurusunun iptali vb. durumlarda kişiye geri ödenmemektedir. Randevu süresinden önce talep ediliği takdirde konsolosluk insiyatifi ile ödeme yapılması olasıdır. Vize başvuru fiyatları değişkenlik göstermektedir.

Öğrenci vizesi 116 usd olarak alınmaktadır. Vize süresine göre talep edilen harç 113 usd ile 978 usd arasında değişkenlik göstermektedir. Konsolosluk ek ücretler ile başvuru yapanlara ekstra hizmetler vermektedir. Talep edilen harç ücretlerine karşı ek ödeme yaparak öncelikli randevu, süper öncelikli randevu vb. hizmetlerden yararlanarak başvuru süresini daha kısa sürmesi sağlanabilmektedir.