İngiltere Fahri Konsoloslukları

İngiltere Fahri Konsoloslukları

Türkiye’de görev üstlenen İngiltere Fahri Konsoloslukları, Birleşik Krallık (İngiltere) ile Türkiye Cumhuriyeti arasında temsil etmekte olduğu devletin menfaatlerini korumakla yükümlüdür. Bunun beraberinde iki devlet arasındaki sosyal, ticari ve kültürel ilişkileri geliştirmek ve tanıtımına katkı sağlamak üzere görev üstlenmektedirler.

Fethiye Fahri Konsoloslukları, Türkiye Cumhuriyeti Devleti vatandaşlarına ve uyrukluğunu taşıyan tüzel şahıslara yönelik olarak konsolosluk himayesi sağlamakla görevlidir. İngiltere Fahri Konsolosluklarının özel olarak yetkilendirilmiş olmaları halinde ise konsolosluk işlemlerini de yerine getirebilmektedirler. Bir başka ifadeyle, İngiltere Ankara Büyükelçiliği tarafından verilen diğer görevleri de yerine getirmekle görevlidir.

İngiltere Fethiye Fahri Konsolosluğu

İngiltere Fethiye Konsolosluğunun sınırlı bir görev bölgesi bulunmaktadır. Bu doğrultuda; Muğla’nın Fethiye, Ortaca, Köyceğiz ve Dalaman ilçelerinin yanı sıra Antalya ilinin Kaş ve Kalkan ilçelerinin sınırları içerisinde ikamet eden Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ile birlikte yabancı uyruklu olan vatandaşlar İngiltere Fethiye Fahri Konsolosluğundan hizmet alma hakkına sahip olmaktadır.

Yurt dışına çıkışlar için ihtiyaç duyulan vize işlemlerini ve çeşitlilik gösteren konsolosluk işlemlerini İngiltere Fethiye Fahri Konsolosluğu’nda yapabilme imkanına sahip durumdadırlar. İngiltere Fethiye Fahri Konsolosluğu’nun mevcut görev bölgesinde ikamet eden vize başvuru sahipleri, Yurt dışına çıkış için gereksinim duydukları İngiltere vizesi başvurularını, İngiltere Konsolosluğu tarafından yetki verilmiş nitelikte olan İngiltere Vize Hizmet Merkezleri ve Turizm/Seyahat Acentelerine yapabilme olanağına sahip durumdadırlar.

İngiltere’ye seyahat gerçekleştirecek olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, gereksinimleri olan vize işlemleri için kendilerinden talep edilmiş olan evrakları temin etmek suretiyle vize başvuru işlemlerini gerçekleştirmelidir. İngiltere Konsolosluğu/İngiltere Büyükelçiliği yapılan vize başvurularını doğrudan kabul etmemektedir. Bu nedenle vize başvuru sahipleri, İngiltere Konsolosluğu tarafından yetki verilmiş durumdaki kurumlar olan (TLS Contact) ve ya İngiltere Vize Hizmet Merkezleri üzerinden başvurularını gerçekleştirmelidirler.

Yapılacak olan başvurularda ise İngitere Fethiye Fahri Konsolosluğu çalışma saatlerinin dikkate alınması önem taşımaktadır. Buna göre Hafta içi her Pazartesi ve Cuma günü: 09:00- 16: 30 saatleri arasında konsolosluk hizmeti alınması mümkün olmaktadır.

İngiltere Marmaris Fahri Konsolosluğu

Marmaris ve çevresinde ikamet etmekte olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, gereksinimleri söz konusu olan konsolosluk işlemlerini İngiltere Marmaris Fahri Konsolosluğunda gerçekleştirebilirler. İngiltere Marmaris Fahri Konsolosluğu’nun yetki alanı içerisinde ikamet etmekte olan vize başvuru sahipleri, İngiltere’ye seyahat edebilmek için gerekli olan İngiltere vizesi başvurularını, İngiltere Konsolosluğu tarafından yetki verilmiş olarak faaliyetlerini yürütmekte olan İngiltere Vize Hizmet Merkezleri ve Turizm/Seyahat Acentelerine yapabilirler.

İngiltere Marmaris Fahri Konsolosluğu’nun yerine getirmekle yükümlü olduğu görevlerin başında, Birleşik Krallık Devletiyle birlikte Türkiye Cumhuriyeti Devleti arasındaki çıkar ilişkilerini korumak, geliştirmek ve tanıtımına katkı sağlamak gelmektedir. İngiltere Marmaris Fahri Konsolosluğu’nun üstlenmekte olduğu bir başka önemli görev ise Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına ve uyrukluğunu taşıyan tüzel kişilere yönelik olarak konsolosluk himayesi sağlamak olmaktadır.

İngiltere Marmaris Fahri Konsolosluğunun özel olarak yetkilendirilmesinin söz konusu olması durumunda ise,gerekliliği söz konusu olan konsolosluk işlemlerini yerine getirmektedir. Tüm bunların yanında İngiltere Ankara Büyükelçiliği tarafından verilen diğer görevleri de yerine getirme yükümlüğü söz konusu durumdadır.

İngiltere Marmaris Fahri Konsolosluğu; haftanın Pazartesi ve Cuma günleri Saat: 08:45-15:00 arası hizmet vermektedir. İngiltere Marmaris Fahri Konsolosluğu’nun Konsolosluk Bölümü ise : Haftanın Pazartesi ve Cuma günleri: 14:00- 16:00 ve Salı günleri ile Perşembe günlerinde : 09:00-12:30 arasında hizmet vermektedir.

İngiltere Antalya Fahri Konsolosluğu

İngiltere Antalya Fahri Konsolosluğu bulunmakta olduğu ve akredite edilmiş olduğu Antalya genelinde ve çevresinde belli bir görev kapsamında, Türkiye Cumhuriyeti Devleti vatandaşlarının yanı sıra yabancı uyruklulara yönelik olarak konsolosluk işlemlerini yürütmek ve konsolosluk himayesi sağlamak gayesiyle görev üstlenmiş durumdadır.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına ve Türkiye’de geçici süreli ikameti söz konusu olan yabancılara yönelik vize işlemlerini yürütmek ve vize ita etme görevi üstlenmektedir. Ayrıca Antalya’da yaşayan İngiliz vatandaşlarının gereksinimi söz konusu olan pasaport işlemleri, evlilik işlemleri, acil seyahat belgesi işlemleri, doğum kayıt – ölüm işlemleri, noter ve tasdik işlemleri, acil durumlar, çeviri hizmetleri ve konsolosluk işlemi gerektiren her türlü haller konusunda İngiltere Konsolosluğu adına görev üstlenmektedir.

İngiltere Antalya Fahri Konsolosluğunun konsolosluk hizmetlerinden yararlanılabilecek günler ve saatler; haftanın her Pazartesi günü ve Cuma günü : 08.30-13.00/14.00-16.45 arasında olmaktadır.