İngiltere Dil Eğitimi

İngiltere Dil Eğitimi

İngiltere’de dil eğitimi almak için farklı programlar dahilinde başvuru yapılmak istendiğinde, bu eğitime özel vize başvurusu yapılması gerekir. İngiltere dil kursları ya da kısa dönem sertifika programları arasında tercih gerçekleştirilir. Bu işlem alınacak olan eğitimin süresinde farklılık yaratır. Bu vize türü 6 aydan daha kısa süreli olarak eğitim alacak öğrenciler verir. Başvurusu gerçekleştirilerek tüm dosyalar ve belgelerin İngiltere’den herhangi bir uzatılma durumu yapılamaz. Vize bitiş tarihi ile beraber İngiltere’yi terk etmek gerekmektedir. Dil eğitimi için başvuru yapacak kişilere yasal çalışma izni verilmez.

İngiltere Dil Eğitimi İşlemleri

İngiltere Dil Eğitim işlemleri adına öncelikle online olarak başvuru gerçekleştirmek gerekmektedir. Yapılan tüm işlemlerin ardından ise randevu sayfasına yönlendirilir. Bu sayfa üzerinden en yakın performance adresi adına randevu alınması istenir. Aynı zamanda vize ücreti de bu bölümden kredi kartı üzerinden gerçekleştirilmesi gerekmektedir. İngiltere dil eğitimi adına vize başvurusu yapacak kişiler, teleperformance vize başvurusu adına başvuru yapılacak firmaya şahsen gidilerek tüm evrak ve dosyalar sunulmalıdır.

Ayrıca parmak izi ve biyometrik kayıtlar da yeni bölümde gerçekleştirilir. Türkiye’nin farklı şehirlerinde teleperformance başvuru ofisleri bulunmaktadır. İstanbul, Ankara, İzmir, Gaziantep ve Bursa’da bulunan firmalara giderek vize için başvuru gerçekleştirilebilir. Daha acil bir durum var ise ekstra ücret üzerinden çalışan Antalya ve Adana’da da haftanın belirli günlerinde görev yapan acentalar yer almaktadır.

Gerçekleşen bütün bu işlemler teleperformance firmaları bünyesinde İngiltere Başkonsolosluğu vize departmanı bölümüne iletilir. Yani bu firmalar yapılan işlemler neticesinde kişiye vize başvurusu hakkında herhangi bir bilgi vermezler.

İngiltere Dil Eğitimi Vizesi

İngiltere dil eğitimi vizesi diğer bir ismi ile öğrenci ziyareti olarak da bilinmektedir. Bu bvze türü ile eğitimi alacak olan kişilerin en fazla 6 ay kadar İngiltere’de konaklama sana izin vermektedir. Bu eğitimi alabilmek için mutlaka teleperformance randevusu alarak yeterli İngilizce bilgisine sahip olması gerekir.

Gerçekleştirilen performansın ardından gerekli bilgiler İngiltere Başkonsolosluğu veya büyükelçiliği’ne doğrudan iletilir. Vize başvurusunun kabul edilip edilmediğini dair bilgi, İngiltere Büyükelçiliği ve İngiltere Başkonsolosluğu üzerinden verilir. Alınan bu vize sadece dil eğitimi konusunda geçerlidir. Bu konuda herhangi bir çalışma izni bulunmamaktadır. Eğer 6 aydan uzun süreli dil eğitimi vizesi alınmak isteniyorsa, ‘extended student visitor visa’ olarak bilinen yeni bir vize türüne başvuru yapmaları gerekmektedir.

Bu vize başvurusu neticesinde en fazla 11 aya kadar dil eğitimi uzatılma imkanı elde edilebilmektedir. Uzatma fırsatı sunulan bu vize başvurusu, normal öğrenci ziyareti vize başvurusunda olduğu şekilde tüm belgeler aynıdır. Ancak fiyat ücretlendirmesi biraz daha yüksektir.

İngiltere Dil Eğitimi Vizesi Nasıl Alınır?

İngiltere dil eğitimine başvurmak isteyen kişilerin alacağı vize türüdür. Bu vize yapılacak olan başvuruya bağlı olarak 6 ay ile 11 ay arasında değişkenlik göstermektedir. Bu başvuruyu gerçekleştirmek için öncelikle online olarak giriş yapmak suretiyle gerekli bilgileri sunmak gerekir.

Daha sonra teleperformance mülakatı için randevu alınması gerekmektedir. Türkiye’nin farklı şehirlerinde bu performans için acentaları bulunmaktadır. Kısa dönem öğrenci vizesi adına gerekli belge ve dosyalar tam olarak hazırlanmak suretiyle acentaya randevu tarihinde gidilir. Burada gerçekleştirilen mülakat neticesinde sonuç, İngiltere Başkonsolosluğu ve İngiltere büyükelçiliği’ne gönderilir. Acentanın herhangi bir şekilde öğrenci bilgi verme gibi bir yetkisi yoktur. Bu yetki sadece konsolosluk ve Büyükelçiliğe aittir.

İngiltere Dil Eğitimi Vizesi Gerekli Evraklar

İngiltere dil eğitimi vizesi almak için gerekli olan bazı evraklar bulunmaktadır. Bu evraklar tam ve eksiksiz olarak hazırlanmalı; buna göre başvuru gerçekleştirilmelidir. Reşit olup olmadığı, çalışıp çalışmadığı, eğitime devam edilmesi ya da mezun olunması, kişinin kendisine finanse edip edememesi gibi bilgiler, hazırlanan evraklar içerisinde tam olarak hazırlanmaktadır.

İngiltere dil eğitimi vize başvurusu adına gerekli belgeler;

  • En az 1 yıl geçerli orijinal pasaport
  • Eğitim durumuna kanıtlayan belge
  • Türkiye’de herhangi bir yabancı dil kursuna gidilmiş ise, bu kurstan alınmış belgenin fotokopisi
  • Gidilecek olan dil eğitim kursundan orijinal kabul mektubu
  • İngiltere’deki konaklama süresi boyunca kişinin kendisini finanse edebileceğinin kanıtı. Örnek olarak ailenin ya da kişinin kendi banka bilgileri.
  • İşyerinde çalışılıyorsa izinli olduğunu gösteren orijinal mektup, işe giriş ve maaşı gösteren belge.