İngiltere Ankara Büyükelçiliği

İngiltere Ankara Büyükelçiliği

İngiltere’ye kısa süreli vize başvurusu gerçekleştirmek adına Ankara İngiltere Büyükelçiliği; Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına ve Türkiye’de oturma izni almış 3. ülke vatandaşlarına hizmet vermektedir. Ankara çevresinde bulunan tüm şehirlerde ikamet eden kişiler, İngiltere vizesi için Ankara Büyükelçiliğine dolaylı yoldan başvuru gerçekleştirir.

Aynı zamanda İngiltere vatandaşları için farklı amaçlar doğrultusunda İngiltere Ankara Büyükelçiliği hizmet vermektedir.

  • Noter hizmetleri
  • Apostil (Tasdik belgesi)
  • Vatandaşlık belgesi
  • Doğum belgesi
  • Pasaport yenileme işlemleri

Bu gibi işlemler için İngiltere vatandaşları doğrudan İngiltere büyükelçiliğine başvuru gerçekleştirebilmektedir. Gerekli kimlik ve pasaport üzerinden başvuru yapılacak olan işlemler konusunda destek alınabilir. Ayrıca Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının İngiltere Krallığı için yapacağı vize başvurusu adına, İç Anadolu Bölgesinde ikamet eden vatandaşlar da bu işlemleri İngiltere Ankara Büyükelçiliği üzerinden gerçekleştirir. Bunu sağlamak adına İngiltere konsolosluğu ve İngiltere Büyükelçiliği tarafından yetkilendirilmiş acenteler üzerinden başvuru yapılmaktadır. Aynı zamanda İngiltere Ankara Büyükelçiliği başvuru merkezleri tarafından da müracaat sağlanabilir.

İngiltere Ankara Büyükelçiliği Vize işlemleri

Ankara ve çevresindeki şehirlerde ikamet eden Türkiye hükümeti vatandaşları ile Türkiye üzerinde oturma iznine sahip 3 ülke vatandaşları, İngiltere Ankara Büyükelçiliği üzerinden vize başvuru işlemi gerçekleştirmektedir. Bu işlem doğrudan büyükelçilik aracılığıyla yapılamaz. Böyle bir başvuru büyükelçilik nezdinde red edilmektedir. Öncelikle İngiltere konsolosluk web adresi üzerinden online başvuru yapılmalıdır. Buradan elde edilecek İngiltere vizesi başvuru formu bilgisayar üzerinden ya da elle doldurularak ıslak imzaya sahip olmalıdır.

Unutulmaması gereken form içerisinde gerekli tüm bilgileri eksiksiz ve tam olarak büyük harfle yazılmalıdır. Ayrıca 2007 yılından bu yana İngiltere vizesi başvuru formu tamamen İngilizce olarak yenilenmiş durumdadır. Kişisel olarak İngiltere Krallığı vize başvurusu için vize formu üzerinde gerekli olan tüm bilgiler İngilizce dili ile eksiksiz şekilde hazırlanmalıdır. İnternet üzerinden çıktı alındıktan sonra bireysel olarak vize formu ıslak imza üzerinden diğer gerekli evrakların içerisinde yerleştirilmelidir.

Seyahat amacına uygun olarak hazırlanacak vize başvuru formu, vize türüne uygun şekilde hazırlanmalıdır. Online ortam içerisinde vize başvuru formu ile birlikte randevu alınmalıdır. Randevu İngiltere Ankara Büyükelçiliği nezdinde görevlendirilmiş olan acenteler veya vize başvuru merkezleri tarafından yapılmaktadır. Bu merkezler üzerinden değerlendirilen vize başvurusu, daha sonra İngiltere Ankara Büyükelçiliği tarafından onaylanarak bilgi verilmektedir.

İngiltere Ankara Büyükelçiliği Vize Randevu

İngiltere Krallığı kısa süreli seyahat amaçlı yapılacak vize için, doğrudan İngiltere Ankara Büyükelçiliğine başvuru gerçekleştirilemez. Öncelikle web adresi üzerinden vize başvuru formu büyük harflerle İngilizce olarak detaylı şekilde hazırlanmalıdır. Burada bilgilerin eksiksiz olarak yazılmasına özen gösterilmesi gerekir.

Daha sonra alınacak randevu tarihi dahilinde diğer tüm evraklar ile beraber vize başvuru formuyla başvuru gerçekleştirilmelidir. Yasal yetkiye sahip acentalar ve vize başvuru merkezleri, kişinin seyahat değişik amacı doğrultusunda sağladığı başvuruyu inceler. Daha sonra İngiltere Ankara Büyükelçiliğine ulaştırılan bilgi neticesinde vize başvurusunu onarılıp onaylanmadığı buradan çıkacak bilgiyle netleşir.

Randevu öncesi hazırlanması gereken tüm evraklar ve başvuru formu yanlış veya eksik olarak hazırlanır ise, başvuru tamamen geçersiz kılınır. Ayrıca form üzerine doğru olmayan bilgiler yazılar ise bu durum bir takım cezai yaptırımlar ve yasal uygulamalar altında sürece dahil edilebilir. O yüzden gerekli olan belgeler için dikkatli olunmalı, kimlik ve pasaport dahilinde tüm bilgiler doğru şekilde eklenmelidir. Daha sonra randevu tarihi geldiği zaman acenteleri ve vize başvuru merkezlerine giderek gerekli işlemler yerine getirilmelidir.

İngiltere Ankara Büyükelçiliği Vize Ücretleri

İngiltere Ankara Büyükelçiliği sunduğu hizmetler adına belirli miktarda vize harcı talep etmektedir. Farklı amaçlar doğrultusunda ücretler değişkenlik gösterir. Vizenin türü, amacı ve farklı ülkelere geçiş yapıp yapılamayacağına dair etmenler değişik ücretler çıkarmaktadır. Ayrıca 6 yaşından küçük olan çocuklar için vize ücreti alınmaz.

Günümüzde vize başvuru işlemleri için alınacak ücret artık internet üzerinden harç olarak yatırılmaktadır. Böylece zaman kaybetmeden kısa süre içerisinde vize işlemleri gerçekleştirmek oldukça kolay. Vize ücreti ödemesi gerçekleştirdikten sonra randevu konfirmasyonunu içeren bir mail kişiye ulaşmaktadır. Bu durum vize başvuru amacına bağlı olarak İngiltere krallığında ne kadar kalınca dair süre bağlamında farklı ücretler ortaya çıkabilir. Kısa süreli seyahat için 6 aylık amaç kapsamında ücret belli bir standarda sahiptir. Daha sonra 2 yıllık, 5 yıllık ve 10 yıllık gibi süreler dahilinde ücretler biraz daha artış göstermektedir.