İngiltere Aile Ziyaret Vizesi

İngiltere Aile Ziyaret Vizesi

Yakınları İngiltere’de bulunan kimseler İngiltere aile ziyaret vizesi alarak, onları ziyaret edebilirler. Bu vize belli koşullarda verilmekte olup, dikkatli bir süreci içermektedir. Sürecin iyi bilinip, hatasız sürdürülmesi, vizenin daha kolay alınmasına yardımcı olur. Vize başvurularından önce, bu vizenin kısa süreli bir vize olduğu bilinmelidir. Süresi azami 6 aydır. Diplomatik pasaporta sahip olanlar, 3 aylık aile ziyareti için vizeden muaftır. Bunun dışındaki pasaporta sahip kimseler, vize başvurusu yapmak zorundadır.

İngiltere Aile Ziyareti Vize İşlemleri?

Bu vizeye ait işlemlerin başlatılabilmesi, İngiltere’de yaşayan yakınların yollayacağı bir davet mektubuna bağlıdır. Yazılacak davet mektubunun İngilizce olması beklenir. Mektupta, davet edilen akrabanın adı, soyadı ve yakınlık derecesi bildirilmelidir. Yapılacak ziyaretin nedeni, mektupta detaylıca açıklanmalıdır. Ayrıca davet edilen kişi, İngiltere’de kaldığı süre içinde nerede ikamet edecek ise, bunun bilgisi mektupta yer almalıdır. Bu kimsenin ziyareti için kendisine sponsor olunacak ise, bunun da belirtilmesi önemli bir durumdur.

Davet mektubunda, davette bulunan kişinin bilgilerine de yer verilmelidir. Bu kişinin kimlik ve iletişim bilgileri, İngiltere’deki çalışma ve vatandaşlık durumu aktarılmalıdır. Davetiyenin, davette bulunan kimsenin vatandaşlık belgeleri ve kimlik fotokopileriyle beraber gönderilmesi gerekmektedir.

İngiltere Avrupa’nın Schengen bölgesine dahil değildir. Bu ülkeye daha önceden alınan ve halen geçerliliği olan Schengen vizeleriyle giriş yapılamaz. Vize işlemlerini başlatacak kişilerin, bu bilgiye sahip olması önemlidir. Ülkeye Birleşik Krallık vizesi veya İngiltere vizesiyle giriş yapılır. Yalnızca İngiltere vizesi olanlar, Birleşik Krallık’a bağlı olan İrlanda ve Galler bölgelerine geçemez. Aile ziyareti vizesinde, aile yakınları hangi bölgede ise, buna uygun bir vize talebinde bulunulmalıdır.

İngiltere Aile Ziyareti Vizesi Nasıl Alınır?

İngiltere aile ziyareti vizesi, İngiltere konsolosluğuna bizzat yapılacak başvurular ile alınmaktadır. Bu başvurular, İngiltere konsolosluğu tarafından görevlendirilen vize başvuru merkezlerinden de yapılabilmektedir. Daha uzun süreli vize taleplerinde İngiltere Büyükelçiliğine başvurmak gerekebilir. İngiltere’ye yapılan aile ziyaretleri 1 yıl, 2 yıl ve 5 yıl süreleri kapsayabilir. Hatta bazı özel durumlarda 10 yıllık vize talebinde bulunma hakkı mevcuttur. Ancak bu tür uzun süreli vizelerde daha geniş çaplı dokümanların hazırlanması istenmektedir. Ve daha farklı bir prosedür uygulanmaktadır.

İngiltere aile ziyareti vizesi alabilmek için davetiye mektubu en önemli faktördür. Ancak bunun yanında vize başvurularında kullanılacak pasaport, gereken kriterlere sahip olmalıdır. Pasaportların geçerlilik süresinin en az 6 ay olması talep edilmektedir. Aile ziyareti daha uzun sürecek ise, pasaportun geçerliliğinin bu süreye uygun olması gerekir. Süresi dolmuş, çok eski pasaportlarla vize başvurusu yapılamaz. Pasaportun yeni görünümlü olması ve kişinin açıkça tanınmasına yardımcı olan bir fotoğrafa sahip olması önemlidir.

Pasaport hazırlığı dışında, biyometrik fotoğraf çekimi de değer taşımaktadır. Vize dosyasına eklenecek fotoğrafın uluslararası biyometrik fotoğraf standartlarında olması gerekir. 35×45 mm ölçüleri, vize işlemlerinde geçerli sayılmaktadır.

Bu başvurularda önemli başka bir detay, vize başvuru formunun doldurulmasıdır. İngiltere konsolosluğu resmi sitesinden elde edilen bu belge, eksiksiz doldurulmak zorundadır. Bu belgede size ait doğru bilgiler yer almalıdır. Vize başvuru formunda hata yapılması, başvurunun reddedilme sebepleri arasındadır.

İngiltere aile vizesi alınırken vize dosyası bu şartlara uygun şekilde hazırlanmalıdır. Vize dosyası hazırlandıktan sonra, konsolsoluktan randevu alınabilir. Randevuya şahsen gitmek gerekmektedir. Randevu esnasında biyometrik veri işlemleri ve parmak izi alınması gerçekleştirilir.

İngiltere Aile Ziyareti Vizesi Gerekli Evraklar?

Vize dosyası hazırlanırken, birçok evrakın ve belgenin eksiksiz biçimde düzenlenmesi istenmektedir. Bunların en önemlileri belirtildiği üzere davetiye mektubu, pasaport, vize başvuru formudur. Ancak bunun dışında kişinin çalışma ve gelir belgeleri talep edilmektedir.
Çalışanlar, seyahat süresinde iş yerinden izinli olduğunu gösteren iş yeri izin belgesini temin etmelidir. Son 2 aya ait SGK hizmet dökümleri ve maaş bordrosunu hazırlamalıdır. Vize talebinde bulunan kişinin son 3 aylık banka hesap hareketi bilgileri de sunulmalıdır. Bu yolculukta kişi kendi masraflarını kendisi karşılıyorsa, bankada yeterli parasının olduğunu belgelemek durumundadır. Eğer yolculuk masrafları davet gönderen aile yakını tarafından karşılanıyorsa, bu da belirtilmelidir.

Çalışmayan kimseler, yolculukta kendilerine sponsor olan eş veya aile yakının gelir belgelerini sunmalıdır. Konsolosluk, gerek duyduğu halde bunların dışında evrakları hazırlamanızı isteyebilir. Son olarak, en az 30.000 Euro değerindeki sağlık sigortasının belgeleri gerekmektedir.

İngiltere Aile Ziyareti Vizesi Ücretleri

Vize dosyasının tamamlanması, vize ücretinin yatırıldığını gösteren belgelerin eklenmesiyle sağlanacaktır. Vize ücretleri, talep edilen vize süreciyle doğru orantılıdır. Buna göre 6 ay veya daha kısa süre için vize talep edenler, 129 dolar ücret ödemelidir. Ancak 6 aydan daha uzun sürecek vizelerde bu bedel 485 dolardır.

Vize ücretleri İngiltere konsolosluğu tarafından belirlenir. Belli dönemlerde güncellenmesi söz konusudur. Bu güncelleme ekonomik koşullara ve döviz değerine göre yapılmaktadır. Vize ücreti ödemeleri, online ortamda sanal pos ile yapılmaktadır. Bankalardan vize ücreti ödemesi kabul edilmemektedir. Yalnızca kredi kartı ile yapılan ödemeler geçerlidir.