İngiltere’den Transit Geçiş İçin Vize

İngiltere vizesi işlemleri nasıl yapılır?

İngiltere’den transit geçiş için vize gerekir. Ancak bazı ülkelere yapılacak olan seyahatlerde, 24 saati aşılmıyorsa havaalanı vizesine gerek yoktur. Bazı durumlar ve bazı ülkelere yapılan İngiltere üzeri uçuşlarda vize muafiyeti bulunuyor.

İngiltere Aktarmalı Uçuş İçin Vize İsteniyor mu?

İngiltere’den transit geçiş için vize gereken durumlar, genellikle 24 saat üzerindeki uçuş programları içindir. İngiltere üzerinden yapılacak uçuşlarda T.C vatandaşlarından vize istenmemektedir. Transit vize muafiyeti olan durumlar şöyledir;

 • Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, Avustralya ve Yeni Zelanda vizesi bulunan T.C vatandaşları
 • Avustralya veya Yeni Zelanda oturum izni olan T.C vatandaşları
 • Avrupa Ekonomi Alanı devletlerinden biri veya İsviçre oturum izni olan T.C vatandaşları
 • İrlanda vizesi olan T.C vatandaşları
 • Geçerli Schengen vizesiyle farklı bir Schengen ülkesine gidilmesi

Ve A.B.D. izni olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, İngiltere transit vize uygulamasından muaftır.

İngiltere Transit Vize İçin Gerekli Belgeler

İngiltere’den transit geçiş için vize başvurularının, seyahat tarihinden önce yapılması gerekiyor. Transit vizeden muaf olan kişilerin, İngiltere’de kalış süreleri 48 saat olması ve gümrükten çıkış yapacak olmaları halinde vize almaları gereklidir.

İngiltere transit vizesi için gerekli belgeler arasında;

 • Güncel ve geçerli pasaport
 • Seyahat belgeleri
 • Seyahat edilecek ülkenin vizesi veya oturum kartı

İle transit vize başvurusu yapılabilir. Evrakların eksiksiz ve güncel olması, yıpranmamış olması gerekiyor. İngiltere konsoloslukları veya vize başvuru merkezlerinden direkt olarak başvuru yapılabilir.

İngiltere Transit Geçiş İçin Vize Ücreti Nedir?

İngiltere’den transit geçiş için vize ‘’visitor in transit visa’’ olarak nitelendirilir. İki farklı kategoride verilen geçiş vizeleri;

 • Direct airside transit visa; 45 GBP
 • Visitor in transit visa; 74 GBP

Şeklinde seyahat kapsamında göre sunuluyor. Transit vize başvurusu online şekilde yapılabilir. Evraklar ile birlikte yatırım dekontunun iletilmesi gereklidir.

İngiltere Üzerinden Yapılan Seyahatlerde Transit Vize Gerekiyor Mu?

İngiltere seyahat vizesi dışında alınan transit geçiş vizeleri, her zaman gerekli değildir. Çeşitli ülkelere seyahat edecek Türk vatandaşları, havaalanı vizesinden muaf tutulurlar.

Amerika, Kanada, Avustralya veya Yeni Zelanda’ya gidecek olan Türk vatandaşlarının, İngiltere aktarmalı uçuşlarla seyahat etmesi halinde, bu süre 1 günü aşmıyor ise vize almalarına gerek yoktur. 1 günü aşan aktarma sürelerinde ve İngiltere’ye giriş yapılacak olması halinde mutlaka transit vize başvurusu yapılması gerekiyor.

SSS

İngiltere Transit geçiş vizesi kaç günde çıkar?

İngiltere transit vize başvuruları 5- 6 iş gününde sonuçlandırılır.

Yeşil pasaport için İngiltere transit vize gerekli mi?

İngiltere transit vizesinden hususi pasaport sahipleri (yeşil) muaf tutulurlar. Tüm transitlerinde vizeye gerek olmadan aktarma yapabilirler.

Londra transit geçiş vizesi istiyor mu?

Londra üzerinden yapılacak olan aktarmalı uçuşlarda, 24 saat süreyi aşılmaması ve İngiltere’ye gümrükten giriş yapılmaması şartıyla; ABD, Kanada, Avustralya ve Yeni Zellanda ülke seyahatlerinde vize istenmiyor.

İngiltere Evlilik Ziyaretçi Vizesi

İngiltere evlilik ziyaretçi vizesi, son yıllarda uygulanan bir vize türüdür. Farklı ülkelerden insanların İngiltere’de evlenmesini sağlayan bir vize kolaylığıdır. İngiliz vatandaşı ya da İngiltere’de ikameti olan biriyle evlenme zorunluluğu olmadan, alınan izin ile İngiltere’de evlenmeyi sağlayan bir vizedir.

İngiltere Evlilik Ziyareti Vizesi Nedir?

İngiltere evlilik ziyaretçi vizesi için iki farklı evlilik yöntemi uygulanır. Licence veya certificate olarak uygulanan evlilik uygulamalarıyla İngiltere evlilik vizesi alabilirsiniz. Kilise, mekan veya herhangi bir alanda yapılan hızlı evlilik biçimleri, Licence olarak adlandırılıyor. Genellikle bir gün önce başvuru yapılır ve nikah memuru eşliğinde evlenilir.

Cetificate evlilik biçiminde ise nikah kıydırma zorunluluğu olan ve kutlama ile devam eden düğün modeli uygulanır. Her iki şekilde evlenmek isteyenler için verilen vize, evlilik amaçlı ziyaretçi vizesi olarak uygulanır.

İngiltere Vatandaşı Biriyle Evlilik

İngiltere evlilik ziyaretçi vizesi için 6 aylık vize verilir. İngiliz vatandaşı birinin ya da İngiltere’de süresiz oturum hakkı olan birinin nişanlısına veya partnerine verilecek olan vize türüdür.

İngiliz vatandaşı biriyle yapılan evlilik halinde, diğer eşin eksiksiz şekilde vize başvurusunu yapması gereklidir. Bu evliliğin gerçekliğine dair belgeler ile konsolosluklara başvuru yapılır.

İngiltere Evlilik Ziyaretçi Vizesine Kimler Başvuru Yapabilir?

İngiltere evlilik ziyaretçi vizesi belirli kriterler aranır. Vize koşullarına uyulması halinde evlilik amaçlı ziyaret vizesi verilebilir. Bu vizeden yaralanmak için;

 • İngiltere’de ikameti devam eden sevgilisi / nişanlısı olan kişiler
 • İngiliz vatandaşı sevgilisi/ nişanlısı olan kişiler
 • Resmi nikahını İngiltere’de yapmak isteyen kişiler
 • Türkiye veya farklı ülkelerde ikamet etmelerine rağmen, özel sebeplerden ötürü İngiltere’de evlenmek isteyen kişiler

İngiltere evlilik ziyareti vizesine başvuru yapabilirler. Vize başvurusu için belediyeden mutlaka randevu alınması gereklidir. Evlilik türüne göre nikah memuru veya belediye nikah töreni için başvuru yapılması zorunludur.

İngiltere Evlilik Ziyareti Vizesi Ne Zaman Çıkar?

Aile birleşimi veya evlilik vizesinden farklı olarak verilen bir vize türüdür. Evlilik ziyaretçi vizesi olarak uygulanan bu vize kapsamında; İngiltere’de evlenmek isteyenler ya da İngiltere’de sevgilisi, nişanlısı, partneri, arkadaşı bulunan kişilere verilen bir vize türüdür.

Evlilik ziyareti vizesi 3 ila 4 hafta içinde sonuçlanır. İngiltere nişanlılık vizesi türünde verilen bir vize sınıfıdır. 6 aylık olarak verilir ve bu süre içinde İngiltere’de evlilik yapma kriteri aranır. Vize başvuru tarihinden itibaren en az 21 iş gününde sonuçlanan ve yoğunluğa bağlı olarak 1 ayda sonuçlandırılan bir vize türüdür.

SSS

İngiliz nişan vizesi ne kadar sürede çıkar?

İngiltere nişanlılık vizesi 3 haftada çıkar.

İngiltere evlilik amaçlı seyahat vizesi ne kadar süre verilir?

İngiliz evlilik ziyaretçi vizesi 6 aylıktır, süre uzatılabilir.

İngiltere’de evlenmek için hangi vizeye başvuru yapılır?

İngiltere’de evlenmek, dini veya resmi nikah yapmak için evlilik ziyaretçi vizesi, nişan vizesine başvuru yapılır.

İngiltere Tatil İçin Vize

Birleşik Krallık İngiltere tatil için vize programlarını, turistik vize uygulaması dahilinde veriyor. Birleşik Krallık topraklarına yapılacak olan seyahatlerde, Genel Ziyaretçi Vizesi protokolleri uygulanır. İngiltere vizesi ile Birleşik Krallık coğrafyasının tüm ülkelerinde serbest dolaşım ve seyahat hakkı elde edersiniz.

İngiltere Genel Ziyaretçi Vizesi

İngiltere tatil için vize başvurularının vize başvuru merkezlerine yapılması ya da konsolosluklara yapılması gerekiyor. Ancak öncelikle online sistem üzerinden ziyaretçi vize başvurusunun yapılması zorunludur. İngiltere’ye yapılacak olan kültürel ve turistik geziler, eğlence ve tatil amaçları için tüm seyahat programlarında bu vize türü uygulanır.

İngiltere genel ziyaretçi vizesinden sadece diplomatik pasaport sahipleri muaftır. Diğer kategorideki pasaport sahiplerinin İngiltere seyahatleri için vize almaları zorunludur.

İngiltere Tatil Vizesini Kimler Alabilir?

İngiltere tatil için vize başvurusu, siyah pasaport sahipleri hariç diğer tüm Türk vatandaşları için geçerlidir. Umuma Mahsus Pasaport, Hizmet Pasaportu ve Hususi Pasaport hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, Birleşik Krallık seyahatleri için vizeye tabiidirler.

İngiliz Genel Ziyaretçi Vizesi ile 6 ay içinde 3 ayı geçmeyecek süre için seyahat izni verilir. Birleşik Krallık topraklarına 90 günü geçmeyecek şekilde seyahat ve dolaşım hakkı elde edebilirsiniz.

İngiltere Tatil Vizesi İçin Gerekli Belgeler

İngiltere tatil için vize başvurularının öncelikle online vize başvuru portalından yapılması gerekiyor. Başvuru sonrası belgenin çıktısını alarak, gerekli vize evraklarıyla birlikte teslim etmeniz önemlidir.

İngiltere genel ziyaretçi vizesi için talep edilen diğer evraklar şöyledir;

 • Randevu bildirim belgesinin çıktısı,
 • Vize harcı yatırım dekontu,
 • Güncel ve geçerli pasaport,
 • Seyahate dair rezervasyon, ulaşım ve konaklama belgeleri
 • Var ise davet mektubu

Çalışanlar, öğrenciler, serbest meslek sahipleri ve sponsorlu gidecekler için ek belgelerin, güncel ve eksiksiz şekilde hazırlanması gerekiyor. İş ve öğrenim durumlarına göre belgeleri hazırlayarak, vize başvuru formuyla birlikte başvuruları iletebilirsiniz.

İngiltere Vizesi Öncelik

Öncelikli İngiltere vize hizmeti ve süper öncelikli vize hizmetleriyle daha kısa sürede vize alabilirsiniz. Ekstra hizmetler dahilinde;

 • Priority Service ile 5 iş gününde,
 • Super Priority Service ile 24 saat içinde

Vize veriliyor. Ek servis ücretleri dahilinde İngiltere Genel Ziyaretçi Vizesi, Tier 2 Vizesi ve Tier 5 Vize başvurularında hızlı sonuç alabilirsiniz.

SSS

AB vatandaşı ile evli İngiltere vizesi alabilir mi?

Avrupa Birliği vatandaşı biriyle evli olan kişiler Eea Family Permit vize başvurusu yapabilir. Ücretsiz verilen bir vize olup, 6 ay süresince geçerlilik sağlar.

İngiltere vize işlemlerinde VIP başvuru var mı?

İngiltere vizesi VIP başvuruları, özel hizmetler dahilindedir. Özel bir odada kişiye özel personel ile hızlı işlemler sağlanır. Express ve Super Express vize seçenekleri bulunur.

İngiltere turistik vizesi kaç günde çıkar?

İngiltere vize başvuru süreci 15 gün devam eder. Ardından vize randevusu uygulanır ve toplam 21 gün içinde sonuçlandırılır.

İngiltere Aile Veya Arkadaş Ziyareti Vizesi

İngiltere aile veya arkadaş ziyareti vizesi; İngiltere’de uzun süreli oturum izni olan yakınları ziyaret amaçlı verilen bir vize türüdür. Birinci derece aile yakınları olarak anne, baba, çocuk ve eşler için verilen bu vize Birleşik Krallık topraklarının tamamında geçerlidir.

İngiltere Aile ve Arkadaş Ziyareti Vizesi Nasıl Alınır?

İngiltere aile veya arkadaş ziyareti vizesi başvurularının İngiltere Konsolosluğu veya yetkili vize başvuru merkezlerine yapılması gerekiyor. Vize koşullarına uygunluk ve vize başvuru evraklarının tamamlanması halinde doğrudan başvuru yapılabilir.

Kısa süreli bir vize türü olan ziyaret vizesi, seyahat belgeleriyle başvuru edilerek alınır. İngiltere’de yaşayan arkadaş veya akrabanın belgeleri ve davetiyesi gereklidir. Aile ziyareti vizesi 6 aylık olarak verilir, ancak seyahat daha uzun süreli planlanması halinde 1 yıl, 2 yıl, 5 ve 10 yıllık olarak uzun süreli İngiliz vizesi alınabilir.

İngiltere Aile ve Arkadaş Ziyareti İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

İngiltere aile veya arkadaş ziyareti vizesi için gerekli evraklar, başvuru sahibinin iş ve öğrencilik durumlarına bağlı olarak belirlenir. Vize için istenen temel belgelere ek olarak, çalışanlar için belgeler, öğrenciler ve iş sahipleri için vize belgeleri ile emekliler ve sponsorlu seyahat edecek olanlar için gerekli evraklar, Büyükelçilik resmi web sitesinden açıklanmıştır.

İngiliz ziyaret vizesi için gerekli evraklar arasında;

 • İngiltere Aile Ziyareti Vizesi için İngiltere’de yaşayan kişinin oturum izni
 • Davetiye mektubu
 • Gelir gösterir belgeler, maaş ve banka hesap dökümleri
 • Erkek başvuru sahipleri için askerlik durum belgeleri
 • Seyahat ulaşım belgeleri
 • Konaklama belgeleri
 • Aile ziyareti ve detayını anlatan İngilizce yazılmış dilekçe- mektup
 • Adli sicil belgesi
 • Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği
 • Evlilik Cüzdanı

İle aile bireylerinin birlikte çekilmiş fotoğraflarıyla başvuru yapılabilir.

İngiltere Ziyaret Vizesi Ücreti

İngiltere aile veya arkadaş ziyareti vizesi 6 aylık vize harç ücreti 129 USD olarak belirlenmiştir. Ziyaret sürelerine göre farklılık gösteren harç ücretleri, 2 yıllık başvurularda 485 USD ve 5 yıllık vize başvurularında 881 USD tahsil edilir.

İngiltere aile ve arkadaş ziyareti vizesi 10 yıllık vize başvuruları için 1105 USD harç ücreti tahsil edilir.

İngiltere Ziyaret Vizesi Süresi Uzatılır mı?

Birleşik Krallık aile veya arkadaş ziyareti vizesi ilk olarak 6 ay süresince geçerli olacak şekilde verilir. Talep edilmesi ve uygun koşulların devam etmesi halinde 1 yıl, 2 yıl veya 5 yıllık süre uzatılabilir. 10 yıla kadar ziyaret vizesi alınabilir.

SSS

İngiltere ziyaret vizesi ne kadar sürede çıkar?

Aile ve arkadaş ziyareti vizesi 21 günde sonuçlanır.

İngiltere aile vizesi vip başvuru var mı?

İngiliz ziyaret vizesi için vip başvuru hizmetleri, ekstra ücret dahilinde veriliyor.

İngiltere arkadaş ziyareti vizesi kaç günlük?

Birleşik Krallık arkadaş ziyareti vizesi 6 aylık olarak veriliyor.

İngiltere İş Gezisi Vizesi

İngiltere iş gezisi vizesi, Birleşik Krallık topraklarında 6 aya kadar seyahat hakkı tanır. İngiltere’de ticari faaliyette bulunmak, yatırım yapmak veya İngiltere’de bulunan bir şirket davetlisi olarak iş gezisi vizesi alınabilir.

İngiltere İş Vizesi Başvurusu

İngiltere iş vizesi başvurusu, Ankara, İstanbul, İzmir konsolosluklarına ya da Türkiye’nin tüm şehirlerinden vize başvuru merkezleri aracılığıyla yapılabilir. İngiltere iş gezisi vizesi için gerekli evraklar ile doğrudan ve seyahatten en az 3- 4 hafta önce başvuru yapılması gerekiyor.

İş amaçlı geziler için Birleşik Krallık İngiltere’ye seyahat edecek kişilerin, iş programını kanıtlayan belgeler ile başvuru yapması gerekir. Ayrıca ekonomik durumu gösteren finansal destekli belgeler ve İngiltere’deki şirket/ kuruluş tarafından gönderilen davetiye mektubu ile şahsen müracaat gerekir.

İngiltere İş Vizesi Başvuru Evrakları

İngiltere iş gezisi vizesi için istenilen belgeler, standart vize evraklarına ek olarak ticari faaliyetleri gösterir evraklarla tamamlanır. Bu kapsamda,

 • İş, yatırım ve girişimcilik alanında seyahat amacına ilişkin resmi belgeler,
 • Finansal durumu gösteren belgeler,
 • Seyahate dair ulaşım ve konaklama belgeleri,
 • Nüfus kayıt belgeleri
 • İngiltere’de görüşme veya anlaşma yapılacak şirketin resmi belgeleri

Başvuru sahibinin statüsüne ve iş alanına göre ek belgeler istenmektedir. Büyükelçilik resmi internet adresinden vize başvuru belgelerini inceleyebilirsiniz.

İngiltere İş Gezisi Vizesi Kaç Günde Çıkar?

İngiltere iş gezisi vizesi ortalama 3 haftada sonuçlanır. Birleşik Krallık vizelerinin tamamı genel olarak 15 iş gününde sonuçlandırılır. Ancak yoğunluk, başvuru belgelerinin incelenmesi ve vize sınıfına göre 3- 4 hafta sürebilir.

İş gezisi programından yaklaşık 30 gün öncesinde başvuru yapılması önerilir. Onaylanan vizeler, pasaportların kurye ile gönderilmesiyle hamiline bildirilir.

İngiltere İş Gezisi Vize Ücreti Ne Kadar?

İngiltere iş vizesi, ülkeye yapılacak ticari yatırımları kapsar. İngiltere ve Türkiye arasında bulunan iş kollarına dayalı şirket ve kurumların faaliyetlerinde, İngiltere’de bir şirket ile yapılacak görüşme ve anlaşmalarda, ticari alanlarda yatırım yapmak ve benzeri alanlarda faaliyetler için iş gezisi vizesi verilir.

Birleşik Krallık topraklarına dahil 4 ülkede 6 ay boyunca seyahat ve dolaşım hakkı tanınır. İş gezisi vize ücretleri şöyledir;

 • 6 aylık Ticari İngiltere Vizesi 129 $,
 • 2 yıllık Ticari İngiltere Vizesi 485 $,
 • 5 yıllık Ticari İngiltere Vizesi 881 $,
 • 10 yıllık Ticari İngiltere Vizesi 1105 $’dır.

SSS

İngiltere iş gezisi vizesi süresi ne kadar?

İngiltere iş seyahati için verilen vizeler, 6 aylık veya daha uzun süreli veriliyor.

İngiltere iş gezisi vizesi için nereye başvuru yapılır?

İngiltere’nin Türkiye’de bulunan dış temsilciliklerinden ya da yetkili vize başvuru merkezlerinden başvuru yapılabilir.

İngiltere iş vizesi süresi uzatılır mı?

İngiltere iş gezisi için ilk etapta 6 aylık olarak verilen vize, süresi bitmeden başvuru yapılarak 1 veya 2 yıla kadar uzatılabilir.

İngiltere’de Çalışmak İçin Vize

İngiltere’de çalışmak için vize başvuruları; geçici ve kalıcı vize olarak yapılıyor. Geçici süreliğine alınan çalışma vizeleri ve sürekli çalışma vizesi olarak gruplandırılan vizelerdir. Tier-2 vizesi olarak bilinen sürekli çalışma vizesi, ilgili iş kollarına ve kategorilerine göre veriliyor.

İngiltere Sürekli Çalışma Vizesi Nedir?

Tier-2 olarak kategori edilen ve İngiltere’de çalışmak için vize verilmesini sağlayan, oturum izinleridir. Sürekli çalışma vizeleri dahilinde; Birleşik Krallık topraklarının tamamında çalışma ve yaşama hakkı verilir.

Tier 1, Tier 2, Tier 4 ve Tier 5 olarak verilen çalışma vizeleri, meslek dalları ve iş alanlarına göre değerlendirilmekle birlikte, çalışma süresine bağlı olarak verilir.

Tier- 2 Vizesi Nasıl Alınır?

İngiltere’de çalışmak için vize başvuruları, uzun süreli program ve projeler için Tier- 2 olarak verilir. Bu kapsam dahilinde verilen vize türleri şu şekildedir;

 • Şirket İçi Transfer Vizesi

Tier-2 vizesi, Türkiye ve İngiltere bağlantılı bir şirket/ kuruluşta çalışan kişilerin, İngiltere şubesinde çalışmak üzere verilen bir vizedir.

 • Tier 2 Genel Vize

Tier-2 kapsamında maaşlı işler için verilen oturum iznidir. İngiltere’de bir şirket ile iş anlaşması sağlayan kişilere verilen vize türüdür.

 • Seçkin Sporcu Vizesi

Tier-2 programı dahilinde İngiltere’de çalışmak için vize başvurusu yapacak olan sporculara verilir. Ancak uluslararası alanda en üst düzeyde olduğu onaylanan seçkin sporculara verilen vizedir. Ayrıca teknik direktörler de nitelikleri dahilinde bu vizeden yararlanabilirler.

 • Yatırımcı Vizesi

Tier-1 kapsamında verilen yatırımcı vizesi, İngiltere’ye en az 2 Milyon Sterlin ve üzerinde yatırım yapacak olan kişilere verilen vize türüdür.

 • Girişimci Vizesi

İngiltere’de çalışmak için vize kategorileri dahilinde sunulan Tier-1 girişimci vizesi, minimum 50 bin Sterlin yatırım fonu olan kişilere verilen bir vize türüdür.

Tier- 1 Çalışma Vizesi Türleri

Tier-1 vize türünde başvuru yapacak olan kişilerin, ilgili kategoriye göre evraklarını hazırlaması gerekir. Çalışma vizeleri için olağan üstü yetenek veya üniversite mezunu girişimci olarak vize başvurusu yapılır.

Tier 1 vize kapsamında;

 • Lisans ve üzeri mezuniyeti olan ve harika bir iş fikri olan kişiler, bu girişimcilik faaliyetinin yetkili kurumlarca onaylanması halinde
 • Çeşitli bilim dalları, beşeri bilimler, mühendislik, tıp, dijital teknoloji veya sanatta olağan üstü yetenek olduğuna inanılan ve yeteneği onaylanan kişiler,

Bu vizeden yararlanabilirler. Tier 1 olağan üstü yetenek vizesinden üstün nitelikli liderler de yararlanmaktadır.

SSS

Tier 2 Vizesi kimlere verilir?

Genel çalışma vizesi olarak AB ülke vatandaşları haricinde, İngiltere’de çalışmak isteyenlere verilir.

İngiltere çalışma izni ne kadar sürede çıkar?

İngiltere Tier vize başvuruları ortalama 3 haftada çıkar. Vize evraklarını teslim ettikten sonraki 21 günde sonuçlanır.

Ingilterede nasıl çalışma izni?

Tier 2 genel çalışma vizesi veya İngiltere’de öğrencilere aynı zamanda part time çalışma hakkı veren Tier 4 vizesine başvuru yapılarak, çalışılabilir.

18 Yaşından Küçüklere İngiltere Vizesi

Birleşik Krallık vizesi alacak 18 yaşından küçük Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için aileleriyle birlikte, başvuru yapma zorunlulukları bulunuyor. 18 yaşından küçüklere İngiltere vizesi verilmesi için seyahat amacı ve programına ilişkin belgelerin yeterli olması gereklidir.

18 Yaşından Küçüklerin Vize Başvurusu

18 yaşından küçüklere İngiltere vizesi başvurusu yapmak için noterden alınan aile onay belgeleri yani muvafakatname gereklidir. Yasal ebeveynlerinden alınacak izin belgelerinin yanı sıra ebeveynleri ile vize randevusuna katılmaları gereklidir.

Reşit olmayan kişilerin vize onayı almaları için sponsorlu başvuru yapmaları gerekiyor. Seyahat amaçlı, öğrenim amaçlı veya aile/ arkadaş ziyareti amaçlı yapılacak olan seyahatler için İngiltere Genel Ziyaretçi Vizesi veya amacına uygun vize başvurusu yapılmalıdır.

18 Yaşından Küçükler İçin İngiltere Vizesi Başvuru Belgeleri

18 yaşından küçüklere İngiltere vizesi almak için anne- baba veya yasal vasis ile başvuru yapılması ve konsolosluk randevusuna birlikte gelinmesi zorunludur. Reşit olmayan çocukların vize başvuruları için;

 • Güncel pasaport
 • Biyometrik işlemler,
 • Biyometrik fotoğraf
 • Muvafakatname
 • Eğitim kurumundan alınan izin belgesi
 • Sponsor belgeleri
 • Ulaşım belgeleri ve konaklama rezervasyon belgeleri
 • Bir refakatçi ile seyahat edecekse ilgili kişinin belgeleri
 • Seyahat sağlık sigortası
 • Masrafların karşılanacağını gösterir belgeler

Ailesiyle birlikte İngiltere’ye gidecek olan 18 yaşından küçük bireyler için sponsorluk belgeleri ve nüfus kayıt belgeleri yeterlidir. Ebeveynler ile birlikte başvuru yapılabilir.

18 Yaşından Küçükler İçin İngiltere Vize Harç Ücreti

18 yaşından küçüklere İngiltere vizesi için tahsil edilen vize harç ücreti vize türüne göre farklılık gösterir. Turistik, aile ziyareti ve aile birleşimi vizelerde 18 yaş altı için şu şekilde vize harcı alınır;

 • Kısa Süreli (6 Aylık Çok Girişli) Vizeler için Konsolosluk Harç Bedeli: 129 Dolar ($)
 • Özel Ziyaretçiler/ Child Visitors
 • Kısa Süreli (6 Aylık Çok Girişli) Vizeler için Konsolosluk Harç Bedeli: 129 Dolar ($)
 • 2 Yıla Kadar Geçerli (Çok Girişli) Vizeler için Konsolosluk Harç Bedeli: 485 Dolar ($)
 • 5 Yıla Kadar Geçerli (Çok Girişli) Vizeler için Konsolosluk Harç Bedeli: 881 Dolar ($)
 • 10 Yıla Kadar Geçerli (Çok Girişli) Vizeler için Konsolosluk Harç Bedeli: 1105 Dolar

İngiltere Vizesi Ne Zaman Çıkar?

18 yaş altındaki bireylerin İngiltere vize başvuruları 3 haftada sonuçlanır. Aile birleşim ve uzun süreli vize başvurularında bu süre uzayabilir. Turistik amaçlı vizeler 15 ila 21 iş gününde sonuçlandırılır.

SSS

Ingiltere’ye kaç yaşında gidilir?

İngiltere’ye seyahat için herhangi bir yaş kısıtlaması bulunmuyor. 18 yaş altındakiler aile eşliğinde, refakatçi ile muvafakatname ile gidilebilir.

18 yaşından küçükler vize alabilir mi?

Evet, noterden alınan muvafakatname ve ebeveynler ile gelinmesi halinde seyahat içeriğine göre vize alınabilir.

Lise mezunu Ingiltere’ye gidebilir mi?

Evet, lise mezuniyeti sonrasında İngiltere’de herhangi bir eğitim kurumunda eğitim almak için vize başvurusu yapılabilir. Türkiye’de bir sınava girme zorunluluğu yoktur.

İngiltere Kalış Süresi Nasıl Uzatılır?

İngiltere Genel Ziyaret Vizesi, 3 aylık olarak verilir. Kısa süreli turistik ve kültürel gezi amacıyla verilen vize türüdür. Kısa süreli ziyaretçi vizelerinde süre uzatılmaz. Genellikle multi yani çok girişli olarak verilen 6 aylık vize başvuruları yapılabilir.

İngiltere Vizesi Süre Uzatma

İngiltere kalış süresi nasıl uzatılır, vizeyi uzatmak için neler yapılır gibi konularda öncelikle İngiltere vize türlerini incelemek gereklidir. Birleşik Krallık vize türleri şu şekildedir;

 • Visitors/ Standart Ziyaretçi Vizesi
 • Study/ Eğitim Vizesi
 • Work/ Çalışma Vizesi
 • Family Join/ Aile Katılım Vizesi
 • Transit/ Transit Vizeler
 • Crown Dependencies
 • Settlement/ Yerleşim Vizesi
 • Other/ Diğer Vize

İngiltere vize başvurusu yapacak vatandaşların ve Türkiye’de yaşayan yabancı uyrukluların vize kategorilerine göre başvuru yapması gerekir.

İngiltere Vize Süresi Nasıl Uzatılır?

İngiltere kalış süresi nasıl uzatılır hususunda, alınan vizesin süresi dolmadan başvuru yapılması gerektiğini belirtmekte fayda vardır. Aile ve arkadaş ziyareti vizesi, nişanlılık vizesi, evlilik ziyaretçi vizesi, eğitim vizesi gibi vizeler genellikle 6 ay geçerli olacak şekilde verilir. Vize süresi bitmeden 1- 2 ay önce İngiltere Göç Ofislerine başvuru yapılmalıdır.

İngiltere vize süresini uzatmak için vize kurallarına uygunluk halinin devam ediyor olması gereklidir. Süre uzatma talebinin nedenleri ve belgeler ile doğrudan başvuru yapılması gereklidir. 1 yıllık, 2 yıllık ve aşamalı olarak 5 yıllık ve 10 yıllık olarak vize süreleri uzatılabilir.

İngiltere Uzun Süreli Vize Nasıl Alınır?

İngiltere kalış süresi nasıl uzatılır konusunda, seyahat amacına göre uzun süreli vize başvurusu yapılması önerilir. 6 aylık veya 12 yıllık verilen pek çok vize türüne, ilk etapta 12 aylık olarak başvuru yapmanız ve süre bitimine yakın süre uzatma başvurusunda bulunmanız önerilir.

Çalışma vizeleri kapsamında Tier 1, Tier 2, Tier 4 ve Tier 5 vizeleri 6 ila 12 aylık olarak verilir. Aile veya arkadaş ziyareti vizelerine, İngiltere’de vize süresi dolmadan Göçmen Bürolarına başvuru yaparak süreyi uzatabilirsiniz.

İngiltere Uzun Kalış Vize Ücretleri Ne Kadar?

İngiltere kalış süresi nasıl uzatılır, vize ücreti ne kadardır? İngiltere vize harç ücretleri, vize sürelerine göre şöyledir;

 • Kısa Süreli (6 Aylık Çok Girişli) 129 Usd
 • 2 Yıllık (Çok Girişli) 485 Usd
 • 5 Yıllık (Çok Girişli) 881 Usd
 • 10 Yıllık (Çok Girişli) 1105 Usd

Tier vizeleri ve diğer kategorilerde ücretlendirme farklı yapılır.

SSS

İngiltere Türkiye’ye vize veriyor mu?

Evet, Türk vatandaşları vize başvuru belgeleriyle kısa süreli veya uzun süreli vize başvurusu yapabilirler.

İngiltere uzun süreli vize kaç yıl?

İngiltere süresiz oturum izni 10 yıllık olarak, kalıcı ikamet izni olarak verilir. İlk etapta 1 yıl, 2 yıl, 5 yıl ve 10 yıl olarak verilir.

Londra uzun kalış vizesi ne kadar?

Birleşik Krallık, İngiltere, Londra genel ziyaretçi vizei 129 Dolar ile 1105 Dolar arasındadır.

İngiltere Vize Başvurusu İşlemleri

İngiltere’ye gerçekleştireceğiniz seyahatlerde sahip olduğunuz pasaport türüne göre vize başvurusunda bulunmanız gerekir. Eğer Türkiye Cumhuriyeti Umuma Mahsus, Hususi ya da Hizmet pasaportuna sahipseniz İngiltere’ye gerçekleştireceğiniz tüm seyahatlerde vize almak zorundasınızdır.

İngiltere Vizesi Seçimi

İngiltere’ye gerçekleştireceğiniz seyahat öncesinde İngiltere Büyükelçiliği’ne vize başvurusunda bulunmanız gerekir. Ancak vize başvurunuzdan önce aşağıdaki kriterlere dikkat ederek sizin için en doğu vizeyi bulmalısınız;

 • Nereden gideceksin: İngiltere’ye hangi ülkeden seyahat gerçekleştireceğiniz vize türünüz için önemlidir. Bazı ülkeler ile İngiltere arasında vize gerekliliği bulunmuyor.
 • Neden İngiltere’ye gitmek istiyorsun: İngiltere’ye gidiş nedenin sana verilecek vize türünü temelinden etkiler. Her bir gidiş türünün kendine ait vizesi ve kuralları vardır.
 • Ne kadar konaklamayı düşünüyorsun: İngiltere içerisinde konaklama gerçekleştireceğiniz gün sayısı alacağınız vizenin türünü etkiler. Kısa süreli olarak verilen vizeler genelde 1 ila 3 ay konaklama fırsatı sunar.
 • Kişisel durum ve becerileriniz: Maddi durumunuz, çalışıyor olmanız ve benzeri durumlar alacağınız vizeyi etkileyecektir.

İngiltere vizesi seçimi doğru bir şekilde yapıldıktan sonra vize başvurusu yapılmalıdır. Seyahatinizden önce vizenizin onaylanmış olması zorunludur. Yalnızca vize başvurusu yapmak yurt dışı seyahati için yeterli bir durum değildir.

AB, İsviçre, Norveç, İzlanda Veya Lihtenştayn Vatandaşıysanız

İngiltere’nin farklı ülke vatandaşları için uyguladığı farklı vize rejimleri bulunuyor. 31 Aralık 2020 tarihinden önce Birleşik Krallık’ta yaşamaya başladıysanız ya da AB, İngiltere, Norvem, İzlanda veya Lihtenştayn vatandaşıysanız vize başvurusunda bulunmanıza gerek yoktur.

Bu ülkelerin vatandaşları vizesiz ya da AB Yerleşim Planı ile İngiltere’ye seyahat gerçekleştirebilir.

Ancak günümüzde Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından yalnızca siyah pasaport türüne sahip kişilerin dışında tüm vatandaşların vize alma zorunluluğu bulunur.

Detaylı bilgi için İngiltere Konsolosluğu ile iletişime geçerek ya da vize danışma merkezlerine başvuruda bulunarak durumunuzu paylaşmanız gerekir. Vize alma işlemlerinde her bir vatandaşın kendi durumuna uygun farklı bir yol izlenir.

İngiltere’yi Ziyaret Etmek İstiyorsanız

İngiltere’yi ziyaret etmek istiyorsanız başvurmanız gereken vize türü turistik vizedir. Bu vize 6 ay süre ile verilir ve verilişinin temel amacı kişilerin İngiltere içerisinde gerçekleştirmek istedikleri seyahati sağlamaktır.

Ziyaret için vize başvurusunda bulunmak istiyorsanız aşağıdaki durumlardan birine sahip olmanız gerekir;

 • Turistik bir gezi ile İngiltere’yi keşfetmek ve İngiltere içerisinde tatil yapmak istiyorsanız bu vize türünü alabilirsiniz.
 • İngiltere’de yapılacak bir iş gezisi ya da burada yapılacak bir toplantı için ziyaret vizesi alabilirsiniz.
 • 6 aydan kısa sürecek bir eğitim programına katılmak istiyorsanız bu vize türüne sahip olmalısınız.

Hangi durumlar için ziyaret vizesi alınamaz ya da ziyaret vizesi ile neler yapılamaz;

 • İngiltere’ye evlenmek için gidiyorsanız ziyaret vizesine başvurmanız gerekmez. Bu işlem için kişilerin evlilik vizesine sahip olması gerekir. Aynı zamanda ziyaret vizesi ile İngiltere’de konaklarken evlenme kararı alırsanız bu işleminizi gerçekleştiremezsiniz.
 • İngiltere’ye çalışmak ya da iş bulmak amacı ile gidiyorsanız ziyaret değil çalışma vizesi almanız gerekir. Ziyaret vizesine sahip olan kişilerin İngiltere içerisinde çalışma hakkı yoktur.

Birleşik Krallık Üzerinden Seyahat Ediyorsanız

İngiltere vizesini almanız için mutlaka İngiltere’yi ziyaret etmenize gerek yoktur. Gideceğiniz farklı bir ülkeye Birleşik Krallık üzerinden seyahat ediyorsanız transit vizeye ihtiyaç duyabilirsiniz.

Örneğin kullanacağınız uçak ya da araç Birleşik Krallık üzerinden aktarmalı olarak gidiyor ise Birleşik Krallık’ta bekleme süreniz boyunca bulunabilmeniz ve araç alanına giriş yapmak için vizeye sahip olmanız gerekir.

Birleşik Krallık üzerinden aktarmalı olacak tüm yolculuklarınız için konsolosluğa transit vize başvurusunda bulunmanız gerek.

İngiltere’de Okumak İstiyorsanız

İngiltere’de okumak istiyorsanız eğitiminizin süresine bağlı olarak alacağınız vize türü değişiklik gösterir.

 • Standart ziyaret vizesi: Bu vizeyi 6 aydan kısa alacağınız eğitimler için kullanabilirsiniz. 6 aydan kısa bir eğitim için ziyaret vizesinden farklı bir vize türü sağlanmaz.
 • Kısa vadeli çalışma vizesi: Kısa vadeli çalışma vizesi çalışma için verilen bir vize olsa da eğitim için de kullanılır. 6 aydan daha uzun ancak 11 aydan daha kısa olan eğitimler için tercih edilir.
 • Öğrenci vizesi: Genelde 1 yıldan daha uzun olan eğitimler için tercih edilir. Bu vizenin alınabilmesi üniversite ya da kolejde eğitim almanız beklenir. Ayrıca bu vize başvurusunda kişilerin okuldan özel bir davetiye alması gerekir. Bu vize türünde öğrencilerin belirli bir oranda çalışabilmesi mümkündür.
 • Çocuk öğrenci vizesi: 4 ila 17 yaş arasındaki çocukların İngiltere’de çalışabilmesi için verilen vize türüdür. Bu vizede 16 yaşından büyükseniz kurallara uygun bir şekilde çalışabilirsiniz.

İngiltere’de Çalışmak Veya Yatırım Yapmak İstiyorsanız

İngiltere’de çalışmak veya yatırım yapmak istiyorsanız mutlaka vize almanız gerekir. Çalışma vizesi başvurunuz ile alacağınız vize ile kısa ya da uzun süreli olarak İngiltere’de konaklayabilirsiniz.

İngiltere’de bulunacağınız konumunuz ve durumunuza bağlı olarak alabileceğiniz birçok farklı türde vize vardır. İhtiyacınız olan vizeyi alabilmeniz için şu niteliklere bakılır;

 • Nitelikleriniz ve becerileriniz: Sahip olduğunuz becerileriniz sizin alacağınız çalışma izni türünüzü belirler.
 • İş teklifiniz ve sponsorluğunuz varsa: İngiltere’de ikamet eden herhangi bir firmadan iş teklifiniz varsa bu sizin vize almanızı büyük oranda kolaylaştırır. Yapılmış olan iş teklifiniz ya da sponsorluğunuzun süresine uygun olarak vizenizi alabilirsiniz.
 • Ailenizi yanınıza getirmek istiyorsanız: Eğer evliyseniz, İngiltere içerisinde çalışırken ailenizin sizinle beraber yaşamasını sağlayabilirsiniz. Ancak bu koşulun sağlanması için gerekli koşulların sağlanması gerekir.
 • Ne yapacaksınız: İngiltere’de hangi işi yapacağınız önemlidir. İşinizin hangi konu ile alakalı olduğu alacağınız vize türünü değiştirecektir.

Bunların yanında İngiltere’de yatırım yapmak istiyor ve yatırımınız ile İngiltere’de kalmak istiyorsanız yatırımcı vizesine başvurabilirsiniz. Temel amacınız iş kurmak ve İngiltere içerisinde hizmet vermek ise Start-up vizesi ya da Innovator vizesi ile işinizi kurabilirsiniz.

İngiltere’de Aileye Katılmak İstiyorsanız

İngiltere’de aileye katılmak istiyorsanız aile vizesine başvurarak aile birleşiminin gerçekleşmesini sağlayabilirsiniz. Aile vizesi başvurusu gerekçeleri nelerdir;

 • Birleşik Krallıkta yaşayan ya da İngiltere vatandaşı olan bir kişinin eşi, aile üyesi ya da ortağı olmanız gerekir.
 • İngiltere içerisinde bulunan kişinin sizin masraflarınızı maddi olarak karşılayabilecek nitelikte olmalıdır.
 • Birleşimin ardından yaşanacak evin ailenin yaşamasına uygun niteliklerde olmasıdır.
 • Aile birleşimi sonrasında aile içerisinde bulunan tüm bireylerin standartlar altında yaşamayacak kadar maddi gücü olmalıdır.

Aile birleşimi ile Birleşik Krallık içerisinde belirli bir süre ikamet ettikten sonra süresiz oturma izni alma fırsatı yakalarsınız.

Aile Üyeniz İngiltere’de Vize İle Bulunuyorsa

Aile üyeniz İngiltere’de vize ile bulunuyorsa aile birleşimin sağlanması mümkündür. Aile birleşimi için vizeden yararlanabilecek kişiler yalnızca eşiniz ve 18 yaşından küçük çocuğunuz olacaktır.

Eşiniz Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ise ve vize ile İngiltere’de kalıyorsa uygulamanız gereken adımlar şu şekildedir;

 • Eşinizin İngiltere’de kaldığı yer, işi, iş sözleşmesi ve yıllık geliri gibi tüm detayları bir araya getirmelisiniz.
 • Evliliğinizin gerçek olduğunu kanıtlayacak resim, aile cüzdanı ve benzeri evrakları toplamalısınız.
 • Tüm evraklarınızı topladıktan sonra İngiltere Konsolosluğu’na dilekçe yazarak tüm evraklar ile başvuru gerçekleştirmelisiniz.

Aile Üyeniz Ab, İsviçre, Norveç, İzlanda Veya Lihtenştayn’dan İse

Aile üyeniz AB, İsviçre, Norveç, İzlanda veya Lihtenştayn’dan ise dikkat edilmesi gereken hususlar şu şekildedir;

 • Eşiniz ya da İngiltere’de bulunan ailenizin 31 Aralık 2020 tarihinden önce İngiltere’ye gitmiş olması durumunda en fazla 6 ay süre ile ücretsiz aile izninden yararlanabilirsiniz.
 • Bu durumdan yararlanabilecek yakınlar eş, çocuk, torun, hemcins partner, büyükanne ve büyükbabanızdır.
 • Eğer AB Yerleşim Planı içerisinde bulunan aile izninden yararlanamıyor iseniz İngiltere Konsolosluğu’na başvuruda bulunmanız gerekir.

Mülteciler İçin Aile Birleşimi Vizeleri

İngiltere ya da Birleşik Krallık içerisinde sığınma gerçekleştiren bir mülteci iseniz ya da eşiniz bu konumda ise aile birleşimi sağlayabilirsiniz.

Bu aile birleşiminin sağlanması için aranan kriterler şu şekildedir;

 • İngiltere içerisinde size yasal olarak sığınma hakkı verilmiş olmalıdır. Eğer İngiltere içerisinde kaçak olarak kalıyorsanız aile birleşimi sağlayamazsınız.
 • Sığınma hakkının yanında 5 yıllık insani koruma hakkından yararlanan kişiler de İngiltere’de aile birleşimi yapma hakkına sahiptir.
 • Mülteci kişinin İngiltere vatandaşlığına sahip olmaması gerekir. Aynı şekilde aile birleşimi yapacak olan kişilerin de İngiltere vatandaşı olmaması gerekir.
 • Bu aile birleşiminden yalnızca eşler ve 18 yaşından küçük çocuklar yararlanabilir.

Birleşik Krallık’ta Oturma İzni Almanın Diğer Yolları

Birleşik Krallık’ta oturma izni almak, İngiltere içerisinde oturma izniniz kadar ikamet etmenizi sağlar. Çalışma, öğrencilik, ziyaret ve benzeri nedenler 6 aydan sınırsıza kadar oturma izni almanızı sağlayacaktır.

Bu bilinen yolların dışında Birleşik Krallık’ta oturma izni almanın diğer yolları da bulunur. Bu yollardan en çok tercih edilenleri Commonwealt vatandaşları ve geri dönen sakinlerdir.

Commonwealth Vatandaşları

Normal şartlarda kişilerin aile birleşimi yapabilmesi için doğrudan 18 yaşından küçük çocuk ya da İngiltere’de yaşayan kişinin eşi olması şartı aranır. Kişilerin başka akrabaları için aile birleşimi almaları olağanüstü durumlar dışında mümkün değildir.

Commonwealt vatandaşları ise çocuk ya da eş olmayan kişilerin İngiltere’de kalmasını sağlayan aile birleşim vizesi ile İngiltere’de yaşayan kişilerdir. İngiliz büyükanne ya da büyükbabaya sahip olan kişiler belirlenmiş şartlara uyuyor ise İngiltere’de yaşayabilir.

Birleşik Krallık’ta bu durumu kullanarak çalışmak ve ikamet etmek istiyorsanız Ancestry vizesine başvuruda bulunabilirsiniz.

Geri Dönen Sakinler

İngiltere’de sınırsız olarak oturma iznine sahip olan kişilerden beklenen şartlar arasında kişilerin İngiltere’yi 2 yıldan daha uzun süre terk etmemesi bulunur. Eğer İngiltere’yi 2 yıldan uzun süre terk ederseniz sınırsız oturum izni hakkınızı kaybedersiniz.

Bu durumda kişilerin yeniden İngiltere’ye dönebilmesi için geri dönen yerleşik vizesine başvuruda bulunması gerekir. Bu başvurunun kabul edilmesi ile kişiler İngiltere’de sahip oldukları oturma iznine yeniden kavuşabilir.

Geri dönen sakinler için oluşturulmuş bu vize türünde kişilerin ne nedenle İngiltere’yi uzun süreli olarak terk ettiği ve neden dönmek istediğine dikkat edilir. Nedenler doğrultusunda kişilerin geri dönüşü sağlanır.